Historie

2019

Koncert národů

 

Titul dvacátého čtvrtého ročníku festivalu Koncert národů byl spojením dvou úzce souvisejících témat, která pro naše publikum zpracoval pár respektovaných dramaturgů: britský muzikolog a publicista Tully Potter a profesorka Barbara Maria Willi, všestranná múzická osobnost nedílně spjatá s festivalem téměř od jeho narození. Barbara Willi odvíjela dramaturgickou linku od významné dějinné události. Zmapovala hudební podobu Vídeňského kongresu (1. 10. 1814 – 9. 6. 1815), jeho koncerty, plesy, představení, hlavní hudební aktéry, očekávané premiéry i zákulisní dění. Vídeňský summit si automaticky spojujeme s nastolením dlouholeté evropské politické rovnováhy, ale méně si uvědomujeme, že obrovskou dávku energie znamenala úspěšná vídeňská mírová jednání i pro umění jednotlivých evropských národů. A právě v terénu kvartetní tvorby tzv. národních škol od 19. století až po současnost dramaturgické otěže od Barbary Willi přebral Tully Potter. Pozval na festival výtečná tuzemská a evropská smyčcová kvarteta, která přednesla nejzajímavější díla jednotlivých národních škol pro toto atraktivní komorní uskupení.

Program 2019

20 01, Praha, Dvořákova síň Rudolfina

Festivalový prolog

Magdalena Kožená /mezzosoprán

Mitsuko Uchida / klavír

 

10 05, Dukovany, Jaderná elektrárna

Netradiční festivalový prolog

Indigo Quartet

 

01 06, Lysice, nádvoří zámku

Slavnostní zahajovací koncert

Ruby Hughes / soprán

Quatuor Mosaïques

 

02 06, Boskovice, zámek

Eric Hoeprich / klarinet

London Haydn Quartet

 

03 06, Ivančice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Karel Martínek / varhany, varhanní pozitiv

Czech Ensemble Baroque Choir

Tereza Válková / umělecká vedoucí, sbormistr

 

03 06, Hustopeče, evangelický kostel

Zemlinského kvarteto

 

04 06, Velké Meziříčí, zámecká jídelna

Miloslav Ištvan Quartett

 

04 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Markéta Cukrová/ mezzosoprán

Barbara Maria Willi / kladívkový klavír

 

05 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Igor Františák / klarinet

Josef Klusoň / viola

Michal Kaňka / violoncello

Zemlinského kvarteto

 

06 06, Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům

Boris Giltburg / klavír

Petr Ries / kontrabas

Pavel Haas Quartet

 

07 06, Brno, Hudební fakulta JAMU

Alfred Brendel / přednášející

 

08 06, Třebíč, foyer divadla Pasáž

Karel Košárek / klavír

Petr Valášek / basklarinet

Oleg Sokolov / marimba, perkuse

Epoque Quartet

 

09 06, Lomnice, Synagoga

Prezioso String Quartet

 

09 06, Mikulov, zámek

Jerusalem Quartet

 

10 06, Retz, dominikánský kostel

Cuarteto Q-Arte

 

10 06, Milotice, zámek

Jana Boušková / harfa

Martin Novák / lesní roh

Barbara Maria Willi / kladívkový klavír

 

11 06, Slavkov u Brna, zámek

Cuarteto Q-Arte

12 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Novus String Quartet

Graffovo kvarteto

 

13 06, Žďár nad Sázavou, kostel sv. Prokopa

Navarra String Quartet

 

13 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

Szymanowski Quartet

 

14 06, Lysice, zámek

Doležalovo kvarteto

 

15 06, Lednicko-valtický areál, Weinviertel / Rakousko

Hudba na kole

 

16 06, Boskovice, zámek

Vertavo String Quartet

 

16 06, Valtice, zámek

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Barbara Maria Willi / cembalo

Talichův komorní orchestr

Jan Talich/ uměleckývedoucí

 

17 06, Tišnov, kostel sv. Václava

Karel Martínek / varhany, varhanní pozitiv

Czech Ensemble Baroque Choir

Tereza Válková/ umělecká vedoucí, sbormistryně

 

17 06, Moravský Krumlov, zámek

Barbara Maria Willi / cembalo

Talichův komorní orchestr

Jan Talich/ uměleckývedoucí

 

18 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

Meta4

 

18 06, Kyjov, Dům kultury

Alba Regia String Quartet

 

19 06, Slavkov u Brna, zámek

Modigliani Quartet

 

19 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Meta4

 

20 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Borodin Quartet

 

21 06, Velké Meziříčí, zámek

Kapralova Quartet

 

23 06, Moravský Krumlov, zámek

Arild String Quartet

 

23 06, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Petra Kujalová/ varhany

Ivana Michalovičová / varhany

 

24 06, Bystřice nad Pernštejnem, Státní hrad Pernštejn

Auner Quartett

 

25 06, Vídeň, Musikverein

Slavnostní závěrečný koncert

Magdalena Kožená/ mezzosoprán

Collegium 1704

Václav Luks / umělecký vedoucí, dirigent

2018

Hudba a humor 

 

„Úsměv je nejkratší vzdáleností mezi lidmi,“ řekl Victor Borge, jeden z největších hudebních bavičů všech dob. A právě tento úsměv v roce 2018 Concentus Moraviae hledal. S populární sedmou Humoreskou Antonína Dvořáka coby svou ústřední melodií se festival vydal zkoumat fascinující propojení mezi hudbou a humorem. Je pravda, že humoresky jsou „pověstně nelegrační“?

 

Jelle Dierickx, dramaturg festivalu

Program 2018

01 06, Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům

Slavnostní zahajovací koncert

PKF – PRAGUE PHILHARMONIA

MARKO IVANOVIĆ / dirigent

 

02 06, Kyjov, Kulturní dům

JAN KELLER / violoncello

IVO KAHÁNEK / klavír

 

03 06, Boskovice, kino

film

Leonard Bernstein O HUDBĚ

 

04 06, Ivančice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

ENSEMBLE ODD SIZE

 

05 06, Moravský Krumlov, zámek, Rytířský sál

ENSEMBLE OPERA DIVERSA

VLADIMÍR MAŇAS / umělecký vedoucí

IVA BITTOVÁ / housle, zpěv

GABRIELA TARDONOVÁ / dirigentka

 

06 06, Náměšť nad Oslavou, zámek, knihovna

IVA BITTOVÁ / zpěv

BARBARA MARIA WILLI / cembalo

SOFIA MAVROGENIDOU / flétna

OK PERCUSSION DUO

TRIO APERTO

INDIGO QUARTET

MILOŠ ŠTĚDROŇ

 

07 06, Hustopeče, Amande Wine Wellness Hotel

ZDENĚK KRÁL / klavír

PIANO SHOW

 

08 06, Žďár nad Sázavou, Městské divadlo

ALEXANDER BALANESCU / housle, zpěv

ADA MILEA / kytara, zpěv

 

09 06, Brno, PRAHA v Brně.

BERLIN SOUND POETS QUOI TÊTE

 

10 06, Mikulov, zámek, Velký zámecký salón

CRACOVIA DANZA

ROMANA AGNEL / umělecká vedoucí

COLLEGIUM MARIANUM

JANA SEMERÁDOVÁ / umělecká vedoucí

 

11 06, Lysice, zámek, Velký salonPAVEL STEIDL / kytara

JAN VONDRÁČEK / mluvené slovo

 

11 06, Velké Meziříčí, Jupiter Club

přednáška

MILOŠ ŠTĚDROŇ

MILAN UHDE

 

12 06, Tišnov, kino Svratka

LES TRAVERSÉES BAROQUES

ETIENNE MEYER / umělecký vedoucí

 

13 06, Velké Meziříčí, Jupiter Club

ALEKSEY IGUDESMAN / housle

HYUNG-KI JOO / klavír

 

14 06, Slavkov u Brna, zámek, Historický sál

koncert hejtmana Jihomoravského kraje

VIS MUSICA

DOMINIQUE VISSE / umělecký vedoucí

 

15 06, Bystřice nad Pernštejnem, kulturní dům

ORCHESTR BERG

PETER VRÁBEL / dirigent

MARTIN ZBROŽEK / dirigent

15 06, Rájec-Jestřebí, zámek, Slavnostní sál

CAPUCINE KELLER / soprán

VIS MUSICA

DOMINIQUE VISSE / umělecký vedoucí

 

17 06, Ivančice, nádvoří radnice

ATONOR

 

17 06, Třebíč, zámek, Kamenný sál

MUSICA FLOREA

MAREK ŠTRYNCL / umělecký vedoucí

 

18 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál

GABRIEL RIVANO / bandoneon

 

18 06, Náměsť nad Oslavou, Zámecká jízdárnaATONOR

ERWIN STACHE / klavír

 

19 06, Lysice, zámek, Velký salón

GABRIEL RIVANO / bandoneon

 

19 06, Moravský Krumlov, zámek, Rytířský sál

SOLAMENTE NATURALI

MILOŠ VALENT / umělecký vedoucí

 

20 06, Boskovice, zámek, Zámecký skleník

IGOR ARDAŠEV / klavír

 

20 06, Brno, divadlo Reduta, Divadelní sál

ENSEMBLE OPERA DIVERSA

VLADIMÍR MAŇAS / umělecký vedoucí

IVA BITTOVÁ / housle, zpěv

GABRIELA TARDONOVÁ / dirigentka

 

21 06, Valtice, Zámecké divadlo

DRAMATODÍA ENSEMBLE

ALBERTO ALLEGREZZA / umělecký vedoucí

 

22 06, Žďár nad Sázavou, zámek, oválný freskový sál v prelatuře

PAVEL STEIDL / kytara

JAN VONDRÁČEK / mluvené slovo

 

22 06, Tišnov, Předklášteří, ovčín v areálu kláštera

EN.DRU

NASTY

 

23 06, Retz, Rakousko, Historická radnice, Občanský sál

ZEFIRO TORNA

JURGEN DE BRUYN / umělecký vedoucí

 

24 06, Hustopeče, Kurdějov, Radnice

ZEFIRO TORNA,

JURGEN DE BRUYN / umělecký vedoucí

 

25 06, Kyjov, Milotice, zámek, Freskový sál

CLAIRE CHEVALLIER / klavír

 

26 06, Rájec-Jestřebí, zámek, Slavnostní sál

CLAIRE CHEVALLIER / klavír

 

26 06, Třebíč, foyer divadla Pasáž

TOMÁŠ ŠULAJ / recitace

KAREL KOŠÁREK / klavír

 

27 06, Slavkov u Brna, zámek, Historický sál,

Slavnostní závěrečný koncert

LES PASSIONS DE L´AME

ORCHESTER FÜR ALTE MUSIK BERN

MERET LÜTHI / umělecká vedoucí

2017

La voce

 

V roce 2017 vstoupil Concentus Moraviae do svého vokálního ročníku bránou kláštera Porta coeli v Předklášteří a uzavřela se za ním Porta paradisi baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Záměrem dramaturga Václava Lukse bylo oslavit lidský hlas a představit v co největší šíři evropskou vokální hudbu. Na každém ze třiceti tří koncertů v 19 městech jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska se zpívalo a z mnoha ohlasů odborné i laické veřejnosti je zřejmé, že 22. ročník festivalu Concentus Moraviae byl jedinečným hudebním setkáním, nezapomenutelným pro posluchače i interprety.

Program 2017

03 06, Tišnov, Porta coeli

Slavnostní zahajovací koncert

Cantar Lontano

Marco Mencoboni / um. vedoucí

 

04 06, Retz, dominikánský kostel

Cantar Lontano

Gavino Murgia / saxofon

Marco Mencoboni / um. vedoucí

 

05 06, Brno, konvent Milosrdných bratří

Cantar Lontano

Marco Mencoboni / um. vedoucí

 

05 06, Moravský Krumlov, zámek

Cappella Mariana

Vojtěch Semerád / um. vedoucí

 

06 06, Slavkov u Brna, kostel Vzkříšení Páně

Cantar Lontano

Gavino Murgia / saxofon

Marco Mencoboni / um. vedoucí

 

07 06, Valtice, Zámecké divadlo

Collegium Marianum

Jana Semerádová / um. vedoucí

Vít Brukner / režie

Buchty a loutky 

 

08 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

Tenores Gòine di Nuoro

Gavino Murgia / um. vedoucí

 

08 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Luca Dordolo, Francesca Lombardi Mazzulli, Riccardo Pisani / zpěv

Cantar Lontano

Marco Mencoboni / um. vedoucí

 

09 06, Mikulov, nádvoří zámku

Michel Godard / serpent

Guillemette Laurens / zpěv

William Dongois / cink

Bruno Helstroffer / theorba

Gavino Murgia / saxofon

 

09 06, Žďár nad Sázavou, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše

Czech Ensemble Baroque

Roman Válek / um. vedoucí

 

10 06, Velké Meziříčí, špitální kostel sv. Kříže

Hana Blažíková / zpěv, harfa

 

11 06, Lysice, zámek

Pino de Vittorio / zpěv

Laboratorio ´600

Franco Pavan / um. vedoucí

 

12 06, Milotice, zámek

Pino de Vittorio / zpěv

Laboratorio ´600

Franco Pavan / um. vedoucí

 

13 06, Ivančice, nádvoří radnice

Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky

Kvarteto Jiřího Pospíchala

Veronika Malatincová / zpěv

Petr Mička / zpěv

 

14 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Marco Beasley / zpěv

Private Musicke

Pierre Pitzl / um. vedoucí

 

15 06, Žďár nad Sázavou, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Marco Beasley / zpěv

16 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Schola gregoriana pragensis

David Eben / um. vedoucí

 

18 06, Lysice, nádvoří zámku

Kraja

 

19 06, Boskovice, nádvoří zámku

Maria da Saudade / zpěv

Andreia Rio / zpěv

Luis Ribeiro / portugalská kytara

Ana Luisa / kytara

 

20 06, Hustopeče, kostel sv. Václava a sv. Anežky České

Ensemble Inégal

Adam Viktora / um. vedoucí / art. leader

 

21 06, Velké Meziříčí, kostel sv. Mikuláše

Ensemble Organum

Marcel Peres / um. vedoucí

 

22 06, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Ensemble Organum

Marcel Peres / um. vedoucí

 

23 06, Moravský Krumlov, zámek

Soqquadro Italiano

Vincenzo Capezzuto / zpěv

Claudio Borgianni / um. vedoucí

 

24 06, Kyjov, kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje

Musica Florea

Marek Štryncl / um. vedoucí

 

24 06, Tišnov, kostel sv. Václava

Ingenium Ensemble

Blaž Strmole / um. vedoucí

 

25 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Sollazzo Ensemble

Anna Danilevskaia / um. vedoucí

 

25 06, Boskovice, kostel sv. Jakuba

Graindelavoix

Björn Schmelzer / um. vedoucí

 

26 06, Státní hrad Pernštejn

Hana Blažíková / zpěv

Bruce Dickey / cink

Mieneke van der Velden / viola da gamba

Kris Verhelst / cembalo

Jakob Lindberg / theorba

 

26 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

Roman Hoza / zpěv / voice

Barbara Maria Willi / cembalo

 

27 06, Zvole, kostel sv. Václava

Kantiléna

Jakub Klecker, Michal Jančík / sbormistři

 

27 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Roman Hoza / zpěv

Barbara Maria Willi / cembalo

 

28 06, Slavkov u Brna, zámek

Solamente naturali

Miloš Valent / um. vedoucí / art. leader

 

29 06, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Slavnostní závěrečný koncert

Collegium 1704

Collegium Vocale 1704

Václav Luks / um. vedoucí

2016

Shakespera, Beethoven a česká kvartetní tradice

 

Shakespeare, Beethoven a česká kvartetní tradice se potkali ve dvacátém prvním ročníku festivalu zaměřeném na smyčcové kvarteto. Dramaturgové Jiří Beneš a Aleš Březina vybrali jako motto celého ročníku verš z Shakespearova sonetu č. 8: „Se strunou struna v téže tónině, v manželské souhře se vždy doplňují“. Mezi 1. a 28. červnem 2016 na Moravě vystoupili přední česká i světová kvarteta, rezidenčním souborem festivalu byl Pavel Haas Quartet, který vedle koncertů nabídl i mistrovské kurzy.

Program 2016

01 06, Mikulov, zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Pavel Haas Quartet

Dover Quartet

 

02 06, Jihlava, Dům kultury 

Koncert Kraje Vysočina

Dover Quartet

David Mareček / klavír

 

03 06, Náměšť nad Oslavou, zámek 

Talichovo kvarteto

Ivo Kahánek / klavír

 

03 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele 

Kvarteto Martinů

 

04 06, Kyjov, Dům kultury  

Koncert v rámci oslav 890 let od první písemné zmínky o Kyjově

Pavel Haas Quartet

 

05 06, Retz, dominikánský kostel  

Pavel Haas Quartet

 

06 06, Velké Meziříčí, zámek

V rámci Evropského festivalu filosofie

Wallingerovo kvarteto

 

07 06, Třebíč, Zadní synagoga 

Meccore String Quartet

 

07 06, Rájec-Jestřebí, zámek 

Pražákovo kvarteto

 

08 06, Tišnov, Velký sál MěKS

Janáčkovo kvarteto

 

09 06, Bystřice nad Pernštejnem, Městské muzeum  

Miloslav Ištvan Quartett

 

10 06, Boskovice, zámek  

Van Kuijk Quartet

 

11 06, Řeznovice, kostel svatého Petra a Pavla  

Van Kuijk Quartet

 

13 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál  

Koncert Národního památkového ústavu

Modigliani Quartet

 

14 06, Lysice, zámek

Škampovo kvarteto

 

14 06, Náměšť nad Oslavou, zámek  

Modigliani Quartet

 

15 06, Brno, Konvent Milosrdných bratří  

Hudebně-literární projekt ve spolupráci s Prahou městem literatury

Martin Hilský / přednáška na téma „Shakespeare a hudba“

Korngold Quartet

Renata Ardaševová / klavír

Lucie Špičková / mezzosoprán

 

15 06, Slavkov u Brna, zámek

Concentus Moraviae Quartet

16 06, Žďár nad Sázavou, Městské divadlo  

Mucha Quartet

 

17 06, Třebíč, foyer divadla Pasáž  

Concentus Moraviae Quartet

Miroslav Sekera / klavír

 

17 06, Hustopeče, nádvoří Domu U Synků  

Mucha Quartet

Iva Bittová / housle, zpěv

 

18 06, Rájec-Jestřebí, zámek   

Kodály Quartet

 

19 06, Veselí nad Moravou, Panský dvůr

Kvarteto Apollon

Wenzel Grund / klarinet

 

20 06, Milotice, zámek

Zemlinského kvarteto

 

20 06, Ivančice, Radnice 

Wihanovo kvarteto

 

21 06, Velké Meziříčí, Jupiter Club  

Magdalena Kožená / mezzosoprán

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

 

22 06, Slavkov u Brna, zámek

Danish String Quartet

 

23 06, Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům

Epoque Quartet

Dasha / zpěv

 

23 06, Moravský Krumlov, zámek  

V rámci aktivit „Zámek žije“

Ve spolupráci se ZUŠ Moravský Krumlov

Koncert účastníků mistrovských kurzů Pavel Haas Quartet pro smyčcová kvarteta

 

24 06, Tišnov, kostel sv. Václava

Bennewitzovo kvarteto

 

25 06, Žďár nad Sázavou, zámek  

Pavel Haas Quartet

 

25 06, Lysice, zámek

Divadelní spolek Kašpar

William Shakespeare: Romeo a Julie

Režie Jakub Špalek / Překlad Josef Topol / Hudba Daniel Fikejz / Scéna Karel Špindler / Kostýmy Jan C. Löbl

Hudbu na jevišti živě reprodukoval Krless

 

26 06, Boskovice, Zámecký skleník  

Pavel Haas Quartet

 

27 06, Valtice, Zámecké divadlo

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Zemlinského kvarteto

 

28 06, Moravský Krumlov, zámek 

Slavnostní závěrečný koncert v rámci projektu „Zámek žije!“

Komorní orchestr České filharmonie

Josef Špaček / housle, umělecký vedoucí

2015

Pojďme slavit!

 

V roce 2015 oslavil festival své jubilejní dvacáté narozeniny a v duchu téma  „Pojďme slavit!“ se uskutečnilo celkem 38 akcí ve 20. městech. Oslav se zúčastnila řada hudebních hrdinů minulých festivalových ročníků: Magdalena Kožená, Marco Beasley a Accordone, Jos Van Immerseel, BL!NDMAN a mnozí další a kromě klasických koncertů proběhla také řada doprovodných akcí, jako např. Hudba na kole, Festa teatrale nebo Harfové dny.

Program 2015

30 05, Brno, bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Slavnostní zahajovací koncert

Collegium Vocale 1704

Collegium 1704

Václav Luks / dirigent

 

31 05, Bystřice nad Pernštejnem, centrum EDEN

Český chlapecký sbor Boni pueri

Pavel Horák / sbormistr 

 

31 05, Třebíč, Zadní synagoga

Pierre Pitzl / barokní kytara

 

01 06, Tišnov, kino Svratka

Koncert žáků Základních uměleckých škol

 

01 06, Milotice, zámek

Private Musicke

Raquel Andueza / soprán

Jesús Fernández Baena / theorba

Pierre Pitzl / barokní kytara

 

02 06, Doubravník, kostel Povýšení sv. Kříže

Jos van Immerseel / varhany

 

03 06, Moravský Krumlov, zámek

Ensemble Clément Janequin

Dominique Visse / umělecký vedoucí, kontratenor

Martial Pauliat / tenor

Vincent Bouchot / tenor

François Fauché / baryton

Renaud Delaigue / bas

Éric Bellocq / loutna

 

03 06, Boskovice, zámek

Jos van Immerseel, Barbara Maria Willi  / cembalo, kladívkový klavír

 

04 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Bruno Helstroffer / theorba

 

04 06, Velké Meziříčí, Luteránské gymnázium

Solamente Naturali

Miloš Valent / housle, viola, zpěv, umělecký vedoucí

Dagmar Valentová / housle, zpěv

Peter Vrbinčik / viola, zpěv

Tibor Nagy / kontrabas

Michal Paľko / malý cimbál, zpěv

Robert Žilik / gajdy, tenorový šalmaj / tenor chalumeau, bagpipes

Baykal Doğan / bendir, davul, riqq, darbuka

 

05 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Dominique Visse /  kontratenor, basová kytara

Bruno Helstroffer / elektrická theorba

Jean-Louis Matinier / akordeon

 

06 06, Hustopeče, kostel sv. Václava a sv. Anežky České

Olivier Vernet / varhany

 

07 06, Lysice, zámek

Plaisirs de Musique

Laila Cathleen Neuman / soprán
Jean Sebastien Beauvais / kontratenor
Marta Kratochvílová / traverso
Jan Čižmář / loutna, theorba, kytara, umělecký vedoucí

 

07 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

Pavel Steidl / kytara

 

08 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál

Marco Beasley / zpěv

Stefano Rocco / arciloutna, barokní kytara

Fabio Accurso / loutna

 

09 06, Lednice, zámek

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Accordone

Guido Morini / umělecký vedoucí

Rossella Croce, Elisa Citterio / housle

Cristina Vidoni / violoncello

Franco Pavan / theorba

Guido Morini / cembalo, umělecký vedoucí

 

10 06, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Accordone

Marco Beasley, Serge Goubioud / zpěv

Guido Morini / umělecký vedoucí

Rossella Croce, Elisa Citterio / housle

Cristina Vidoni / violoncello

Franco Pavan / theorba

Guido Morini / cembalo, varhanní positiv

 

11 06, Mikulov, zámek

Accordone

Marco Beasley / zpěv

Guido Morini / umělecký vedoucí

Rossella Croce, Elisa Citterio / housle

Fabio Accurso / loutna

Stefano Rocco / barokní kytara

Franco Pavan / theorba

Vito De Lorenzi / perkuse

Guido Morini / cembalo, umělecký vedoucí

13 06, Slavkov u Brna, zámek

Collegium Marianum

Jana Semerádová / umělecká vedoucí

Gudrun Skamletz / tanec

Lenka Torgersen, Vojtěch Semerád / housle

Magdalena Malá, Andreas Torgersen / viola

Petr Hamouz / violoncello

Sebastian Knebel / cembalo

Jan Krejča / teorba

Jana Semerádová, Martina Bernášková / flétny

Inge Marg, Tereza Pavelková / hoboje

Kim Stockx / fagot

 

13 06, Slavkov u Brna, Zámecká kaple

Marco Beasley / zpěv

 

14 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Gunnar Idenstam / varhany

 

15 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Lisa Rydberg / housle

Gunnar Idenstam / harmonium

 

16 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

Goeyvaerts String Trio

Kristien Roels / housle

Kris Matthynssens / viola

Pieter Stas / violoncello

Zsuzsi Tóth, Barnabás Hegyi, Olivier Berten / zpěv

 

17 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Goeyvaerts String Trio

Kristien Roels / housle

Kris Matthynssens / viola

Pieter Stas / violoncello

 

18 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Jana Boušková / harfa

Ieuan Jones / harfa

 

18 06, Kyjov, kaple sv. Josefa Kalasanského

VocaMe

Michael Popp / umělecký vedoucí, fidula, harfa, santur, oud, dilruba

Sarah M. Newman / soprán

Gerlinde Sämann / soprán

Sigrid Hausen / mezzosoprán

Petra Noskaiová / alt

 

19 06, Žďár nad Sázavou, Batyskaf Klub

Park Stickney / jazzová harfa

 

19 06, Velké Meziříčí, zámek

ArParla

Maria Cleary / harfa

Davide Monti / housle

 

20 06, Žďár nad Sázavou, zámek

harfové duo Merlice

Merit Zloch / keltská harfa

Alice Ludewig / keltská harfa

 

21 06, Lysice, nádvoří zámku

Pacora Trio

Stano Palúch / housle

Marcel Comendant / cimbál

Róbert Ragan / kontrabas

Jana Semerádová / barokní traverso

 

22 06, Boskovice, kostel sv. Jakuba

Cappella Mariana

Vojtěch Semerád / tenor, um. vedoucí

Barbora Kabátková / soprán

Daniela Čermáková / alt

Tomáš Lajtkep / tenor

Martin Vacula / baryton

Jaromír Nosek / bas

 

22 06, Ivančice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Schola Gregoriana Pragensis

David Eben / umělecký vedoucí

David Eben, Ondřej Maňour, Stanislav Předota, Michal Medek, Hasan El-Dunia, Marek Šulc, Ondřej Holub, Martin Prokeš

 

23 06, Moravský Krumlov, zámek

BL!NDMAN

Eric Sleichim / tubax a elektronika, umělecký vedoucí

Koen Maas / sopránový saxofon

Roeland Vanhoorne / altový saxofon
Piet Rebel / tenorový saxofon
Raf Minten / barytonový saxofon

 

24 06, Tišnov, Porta coeli

BL!NDMAN

Eric Sleichim / tubax a elektronika, umělecký vedoucí

Koen Maas / sopránový saxofon

Roeland Vanhoorne / altový saxofon
Piet Rebel / tenorový saxofon
Raf Minten / barytonový saxofon

 

25 06, Valtice, zámek

Le Concert d’Astrée

Emmanuelle Haïm / umělecká vedoucí

Magdalena Kožená / mezzo-soprán

2014

České sny

 

2014 byl Rokem české hudby a festival Concentus Moraviae k němu přispěl svým XIX. ročníkem, který se uskutečnil mezi 3. a 28. červnem 2014 v historických sálech malebných měst Jižní Moravy a Vysočiny. Dramaturg Aleš Březina připravil programy 34 koncertů s podtitulem „České sny“.

Program 2014

03 06, Žďár nad Sázavou, Dům kultury

Slavnostní zahajovací koncert

Soňa Červená / umělecký přednes

PKF – Prague Philharmonia

Jakub Hrůša / dirigent

 

04 06, Hustopeče, kostel sv. Václava a sv. Anežky České

Český filharmonický sbor Brno

Petr Fiala / sbormistr a dirigent

Tomáš Badura / baryton

Petr Levíček / tenor

Vladimír Krátký / recitace

Pavla Kopecká / harfa

Martin Jakubíček / varhany

 

05 06, Kyjov, Dům kultury

České noneto

Petra Vilánková / housle, Vladimír Kroupa / viola, Simona Hečová / violoncello, David Pavelka / kontrabas, Jiří Skuhra / flétna, Vladislav Borovka / hoboj, Aleš Hustoles / clarinet, Pavel Langpaul / fagot, Jiří Špaček / lesní roh

 

05 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Clara Novakova / flétna

Dora Novakova-Wilmington / klavír

 

06 06, Ivančice, nádvoří radnice

Marta Töpferová & Trova

Marta Töpferová / zpěv, cuatro, maracas, Alejandro Soto Lacoste / kytara, akordeon, zpěv, Cristian Carvacho / perkuse, bubny, charango, zpěv, Tomáš Liška / kontrabas

 

07 06, Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům

Pavel Šporcl / housle

Gipsy Way Ensemble

 

08 06, Moravský Krumlov, zámek

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Pavel Šporcl / housle

Gipsy Way Ensemble

 

09 06, Tišnov, Porta coeli

Iva Bittová, Vojtěch Dyk / zpěv

Musica Florea

Boni pueri

Marek Štryncl / dirigent

 

09 06, Boskovice, zámek

Josef Špaček / housle

Miroslav Sekera / klavír

 

10 06, Lysice, nádvoří zámku

Hradišťan

Jiří Pavlica / umělecký vedoucí, housle, zpěv

 

11 06, Náměšť nad Oslavou, nádvoří zámku

Janáčkův komorní orchestr

Josef Špaček / housle

 

12 06, Slavkov u Brna, zámek

Petr Nouzovský / violoncello

Gérard Wyss / klavír

 

13 06, Hustopeče, evangelický kostel

Kalabisovo trio

Ondřej Lébr / housle, Lukáš Polák / violoncello, Miroslav Sekera / klavír

 

13 06, Třebíč, Zadní synagoga

Pavel Steidl / kytara

 

14 06, Velké Meziříčí, zámek

Zemlinského kvarteto

15 06, Státní hrad Pernštejn, Sýpka

Koncert Národního památkového ústavu

Bohemia Saxophone Quartet

 

16 09, Milotice, zámek

Pavel Steidl / kytara

Karel Košárek / klavír

 

17 06, Moravský Krumlov, zámek

Majorstuen

 

18 06, Žďár nad Sázavou, Městské divadlo

Josef Špaček / housle

Zemlinského kvarteto

 

19 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Josef Špaček / housle

Miroslav Sekera / klavír

 

19 06, Ivančice, Besední dům

OK Percussion Duo – Martin Opršál, Martin Kleibl / bicí nástroje

 

20 06, Valtice, zámek

Ivo Kahánek / klavír

 

20 06, Lysice, zámek

Kateřina Javůrková / lesní roh

Lukáš Klánský / klavír

 

21 06, Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům

Duo Ardašev

 

22 06, Boskovice, park u Zámeckého skleníku

Odpoledne pro rodiny s dětmi

 

22 06, Velké Meziříčí, Luteránské gymnázium

Terezínské hvězdy

Jan Fišer / housle, Jakub Čepický / viola, Tomáš Jamník / violoncello, Monika Knoblochová / cembalo, Jana Lahodná, Jiří Javůrek, Lucie Dittrichová, Hanuš Axmann / klarinety, Rhona Brosch-Nyska / trubka, František Raba / kontrabas

 

23 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Dvořákovo trio

Ivo Kahánek / klavír, Jan Fišer / housle, Tomáš Jamník / violoncello

 

24 06, Třebíč, Národní dům

Tine Thing Helseth Quintet

 

25 06, Tišnov, kino Svratka

Orchestr Berg

Kryštof Mařatka / dirigent

Jan Vondráček, Vasil Fridrich / herci

 

25 06, Slavkov u Brna, kostel Vzkříšení Páně

Tine Thing Helseth / trubka

Petr Rajnoha / varhany

 

26 06, Brno, bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Tine Thing Helseth / trubka

Petr Rajnoha / varhany

 

27 06, Hodonín, Dům kultury

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

 

28 06, Břeclav, kostel Navštívení Panny Marie

Slavnostní závěrečný koncert

Collegium Vocale 1704

Collegium 1704

Václav Luks / dirigent

2013

Italské slunce

 

V červnu 2013 zaznělo 33 festivalových koncertů v podání hudebníků zabývajících se s patřičnou erudicí i vášní starou hudbou. Téma „Italské slunce“ dramaturga Václava Lukse zářilo v dílech italských a Itálií ovlivněných skladatelů 17. a 18. století a koncerty výborně zapadly do prostředí skvostných zámeckých sálů i kostelů jižní Moravy a Vysočiny. Děkujeme posluchačům za přízeň, koncerty letošního festivalu slyšelo 7000 návštěvníků.

Program 2013

01 06, Moravský Krumlov, zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Accordone

Marco Beasley / zpěv

Guido Morini / cembalo, umělecký vedoucí

Rossella Croce, Claudia Combs / housle, Fabio Accurso / loutna, Stefano Rocco / kytara, Franco Pavan / theorba, Marco Frezzato / violoncello, Vito De Lorenzi / rámové bubny

 

02 06, Slavkov u Brna, zámek

Accordone

Marco Beasley / zpěv

Guido Morini / cembalo, umělecký vedoucí

Rossella Croce, Claudia Combs / housle, Fabio Accurso / loutna, Stefano Rocco / kytara, Franco Pavan / theorba, Marco Frezzato / violoncello, Vito De Lorenzi / rámové bubny

 

03 06, Žďár nad Sázavou, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Guido Morini / varhany

 

04 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

Marco Beasley / zpěv

 

05 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Franco Pavan / theorba

 

06 06, Hustopeče, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

Tiburtina Ensemble

Ivana Bilej Brouková, Tereza Havlíková / soprán, Marta Fadljevičová, Anna Chadimová Havlíková / mezzosoprán, Daniela Čermáková, Kamila Mazalová / alt, Hana Blažíková / soprán, gotická harfa, Barbora Sojková / soprán, umělecká vedoucí, Margit Übellacker / psalterium

 

06 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Luca Scandali / varhany

 

07 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Ivana Bilej Brouková / soprán

Markéta Cukrová / mezzosoprán

Jan Krejča, Jan Čižmář / theorba, loutna, barokní kytara

 

09 06, Lysice, zámek

Ensemble Berlin – Praha

Dominik Wollenweber / hoboj, Vilém Veverka / hoboj, Mor Biron / fagot, Jakub Černohorský / housle, Pavel Nejtek / kontrabas, Barbara Maria Willi / cembalo

 

10 06, Třebíč, kostel Nejsvětější Trojice

Manuel Tomadin / varhany

 

11 06, Tišnov, Porta coeli

Musica Florea

Marek Štryncl / violoncello, umělecký vedoucí, Stanislava Mihalcová / soprán, Sylva Čmugrová / alt, Jan Ondrejka / tenor, Jaromír Nosek / bas

 

12 06, Moravský Krumlov, zámek

Magdalena Kožená / mezzosoprán

Andrea Marcon / dirigent

Venice Baroque Orchestra

 

13 06, Doubravník, kostel Povýšení sv. Kříže

Andrea Marcon / varhany

 

14 06, Boskovice, Zámecký skleník

Collegium Marianum & Buchty a loutky

Jana Semerádová / hudební nastudování, Hana Blažíková (Callisto, Věčnost) / soprán, Barbora Sojková (Diana, Osud) / soprán, Jan Mikušek (Endymion, Příroda) / alt, Tomáš Lajtkep (Merkur) / tenor, Tomáš Král (Jupiter) / bas

 

15 06, Mikulov, zámek

Collegium Marianum & Buchty a loutky

Jana Semerádová / hudební nastudování, Hana Blažíková (Callisto, Věčnost) / soprán, Barbora Sojková (Diana, Osud) / soprán, Jan Mikušek (Endymion, Příroda) / alt, Tomáš Lajtkep (Merkur) / tenor, Tomáš Král (Jupiter) / bas

 

16 06, Velké Meziříčí, zámek

Roberta Invernizzi / soprán

Craig Marchitelli / theorba

 

17 06, Milotice, zámek

Roberta Invernizzi / soprán

Tomáš Král / baryton

Craig Marchitelli, Jan Krejča / theorba

18 06, Ivančice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Pavel Svoboda / varhany

 

18 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Tomáš Král / baryton

Jan Krejča / theorba, barokní kytara

 

19 06, Hustopeče, evangelický kostel

Václav Luks / cembalo

 

20 06, Bystřice nad Pernštejnem, Městské muzeum

ArParla

Davide Monti / housle

Maria Christina Cleary / arpa doppia

 

20 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Jaroslav Tůma / varhanní pozitiv

 

21 06, Třebíč, Zadní synagoga

Davide Monti / housle

Maria Christina Cleary / arpa doppia

Richard Šeda / cink

 

22 06, Tišnov, zahrádka Café U Palce

odpoledne pro rodiny s dětmi

 

23 06, Slavkov u Brna, zámek

Café Zimmermann

Pablo Valetti / housle, umělecký vedoucí, Céline Frisch / cembalo, Mauro Lopes Ferreira, David Plantier, Helena Zemanová / housle, Patricia Gagnon, Lucie Uzzeni / viola, Petr Skalka / violoncello, Luděk Braný / kontrabas

 

24 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál

Café Zimmermann

Pablo Valetti / housle, umělecký vedoucí, Céline Frisch / cembalo, Mauro Lopes Ferreira, David Plantier, Helena Zemanová / housle, Patricia Gagnon, Lucie Uzzeni / viola, Petr Skalka / violoncello, Luděk Braný / kontrabas

 

25 06, Boskovice, Zámecký skleník

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Capella Anna

Anna Fusek / flétna, umělecká vedoucí, Jana Chytilová, Jiří Sycha, Anne Poppe, Andreas Pfaff, Martin Kalista, Prisca Stalmarski / housle, Dorian Wetzel / viola, Jule Hinrichsen / violoncello, Michelle Wenderlich / kontrabas, Sebastian Wienand / cembalo, Jan Krejča / loutna

 

25 06, Kyjov, Městské kulturní středisko

Cappella Mariana

Hana Blažíková, Barbora Sojková / soprán, Vojtěch Semerád / tenor, umělecký vedoucí, Tomáš Král / baryton, Jaromír Nosek / bas, Katalin Ertsey / renesanční loutna, theorba

 

26 06, Jaroměřice nad Rokytnou, zámek

Capella Anna

Anna Fusek / flétna, umělecká vedoucí, Jana Chytilová, Jiří Sycha, Anne Poppe, Andreas Pfaff, Martin Kalista, Prisca Stalmarski / housle, Dorian Wetzel / viola, Jule Hinrichsen / violoncello, Michelle Wenderlich / kontrabas, Sebastian Wienand / cembalo, Jan Krejča / loutna

 

26 06, Lysice, zámek

Céline Frisch / cembalo

 

27 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Sezione Aurea

Luca Giardini / housle, umělecký vedoucí, Gian Andrea Guerra / housle, Sebastiano Severi / violoncello, Michele Pasotti / theorba, chitarra, Filippo Pantieri / cembalo

 

28 06, Valtice, zámek

Sezione Aurea

Luca Giardini / housle, umělecký vedoucí, Gian Andrea Guerra / housle, Sebastiano Severi / violoncello, Michele Pasotti / theorba, chitarra, Filippo Pantieri / cembalo

 

29 06, Velké Meziříčí, Luteránské gymnázium

Slavnostní závěrečný koncert

Collegium 1704

Václav Luks / umělecký vedoucí

Martina Janková / soprán

2012

Kouzlo čísel

 

V roce 2012 zaznělo na festivalu Concentus Moraviae více než tři desítky koncertů hudby z období od středověku po baroko v podání českých a zahraničních hudebníků zabývajících se autentickou interpretací staré hudby. Festival vážně i hravě představil nejdůležitější aspekty matematiky v hudbě a hledal jejich prostřednictvím znějící řád, který měl uvést duši posluchače do harmonie. Návštěvníci festivalu dostali možnost podlehnout hudebnímu kouzlu čísel v dramaturgii Barbary Marie Willi mezi 2. a 30. červnem 2012 a vypravit se za nevšedními zážitky do půvabných historických prostor 20 festivalových měst Jižní Moravy a Vysočiny.

Program 2012

02 06, Boskovice, kostel sv. Jakuba

Slavnostní zahajovací koncert

ENSEMBLE INÉGAL

Adam Viktora – umělecký vedoucí

 

03 06, Lysice, zámek

Aline ZYLBERAJCH – kladívkový klavír

Martin GESTER – cembalo

 

03 06, Bystřice nad Pernštejnem, Městské muzeum

TRE FONTANE

Julie Braná – zobcové flétny

Jakub Kydlíček – zobcové flétny

Marek Špelina – zobcové flétny

 

04 06, Milotice, zámek

CRESCENDO BAROCK ORCHESTRA

Christian Leitherer – historické klarinety, umělecký vedoucí

Christina Metz – zpěv

Eszter Stöhr – zobcové flétny

Barbara Leitherer – violy da gamba

Jan Katzchke – cembalo

 

04 06, Tišnov, kostel sv. Václava

Martin GESTER – varhany

 

05 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

CRESCENDO BAROCK ORCHESTRA

Christian Leitherer – historické klarinety, umělecký vedoucí

Christina Metz – zpěv

Eszter Stöhr – zobcové flétny

Barbara Leitherer – violy da gamba

Jan Katzchke – cembalo

 

07 06, Moravský Krumlov, kostel Všech svatých

Elżbieta GRODZKA-ŁOPUSZYŃSKA – soprán

Stanisław DZIEWIOR – trubka

Wacław GOLONKA – varhany

 

08 06, Velké Meziříčí, zámek

Jaroslaw THIEL – violoncello

Róbert ŠEBESTA – klarinet

Petra MATĚJOVÁ – cembalo

 

09 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

STIMMWERCK

 

10 06, Bučovice, zámek

MARIAS CONSORT

Hans-Georg Kramer – umělecký vedoucí

 

11 06, Žďár nad Sázavou, zámek

BOREAS QUARTETT BREMEN

 

12 06, Jaroměřice nad Rokytnou, zámek

BOREAS QUARTETT BREMEN

 

13 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Guido MORINI – varhany

 

14 06, Slavkov u Brna, zámek

ACCORDONE

Guido Morini – cembalo

Marco Beasley – zpěv

 

15 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

Hana BLAŽÍKOVÁ – gotická harfa, zpěv

 

15 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

ACCORDONE

Guido Morini – cembalo

Marco Beasley – zpěv

 

16 06, Moravský Krumlov, kostel Všech svatých

SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS

David Eben – umělecký vedoucí

17 06, Lysice, zámecká zahrada

Odpoledne pro rodiny s dětmi

ve spolupráci se Sítí mateřských center v rámci kampaně „Táta dneska frčí“

 

18 06, Rájec–Jestřebí, kostel Všech svatých

Doron David SHERWIN – cink

Barbara Maria WILLI – cembalo, varhanní positiv

 

18 06, Boskovice, zámek

Krisztina JÓNÁS – soprán

Armin GRAMER – kontratenor

Gábor Tokodi – loutna, barokní kytara

Denés Karasszon – violoncello

Pál Németh – cembalo

 

19 06, Kyjov, kostel Nanebevzetí Panny Marie

SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS

David Eben – umělecký vedoucí

Doron David SHERWIN – cink

Barbara Maria WILLI – cembalo, varhanní positiv

 

20 06, Žďár nad Sázavou, bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše

TIBURTINA ENSEMBLE

Barbora Sojková – umělecká vedoucí

 

20 06, Hustopeče, kostel sv. Václava a sv. Anežky České

Pavel KOHOUT – varhany

 

21 06, Třebíč, Zadní synagoga

Hana BLAŽÍKOVÁ – gotická harfa, zpěv

 

21 06, Břeclav, kostel Navštívení Panny Marie

MUŽSKÝ SBOR SV. EFRAIMA

Tamás Bubnó – umělecký vedoucí

 

22 06, Tišnov, Porta coeli

I FAGIOLINI

Robert Hollingworth – umělecký vedoucí

 

23 06, Valtice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Robert HOLLINGWORTH

Striggio workshop

koncert účastníků hudební dílny pro vokalisty za účasti souboru I Fagiolini

 

24 06, Velké Meziříčí, zámek

Sophia JAFFÉ – housle

 

25 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál

COLLEGIUM 1704

Václav Luks – umělecký vedoucí

Raffaella Milanesi – soprán

Anna Fusek – flétna

 

26 06, Slavkov u Brna, zámek

WROCLAW BAROQUE ORCHESTRA

Jaroslaw Thiel – violoncello, umělecký vedoucí

 

27 06, Mikulov, zámek

ZEFIRO TORNA

Jurgen de Bruyn – umělecký vedoucí

 

28 06, Telč, zámek

ZEFIRO TORNA

Jurgen de Bruyn – umělecký vedoucí

 

29 06, Rájec–Jestřebí, zámek

CORDARTE

Daniel Deuter – housle, umělecký vedoucí

 

30 06, Ivančice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Slavnostní závěrečný koncert

COLLEGIUM MARIANUM

Simona HOUDA-ŠATUROVÁ – soprán

2011

České sny – otisky a vzpomínky

 

Festival Concentus Moraviae v roce 2011 nabídnul možnost zasnít se, přenést se na chvíli do dětství a vzpomenout si na momenty, ve kterých se z prchavých, ale silných zážitků zformoval celoživotní zájem nebo budoucí směřování. Přední hudebníci ve spolupráci s dramaturgem Alešem Březinou ve velmi osobních programech předvedli, jaké muzikální podněty rozdmýchaly jejich hudební vášeň. Tradičním hlavním cílem pořadatelů bylo naplnit jedinečné historické prostory 19 festivalových měst krásnou hudbou ve vynikající interpretaci a přinést festivalovému obecenstvu nezapomenutelné zážitky, případně podnítit jeho nové sny. České sny rozezvučeli Jižní Moravu a Vysočinu mezi 28. květnem a 25. červnem 2011.

Program 2011

28 05, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Slavnostní zahajovací koncert

FILHARMONIE BRNO

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO

Hana Škarková, Adriana Kohútková – soprán

Richard Novák – bas

Kaspar Zehnder – dirigent

 

29 05, Tišnov, Městské kulturní středisko

ZUZANA LAPČÍKOVÁ KVINTET

Zuzana Lapčíková – cimbál, zpěv

Josef Fečo – kontrabas

Kamil Slezák – bicí nástroje

Ondrej Krajňák – klavír

Rostislav Fraš – saxofon

 

30 05, Milotice, zámek

Vilém Veverka – hoboj

Kateřina Englichová – harfa

Ivo Kahánek – klavír

 

30 05, Holešov, zámek

BABORÁK ENSEMBLE

Radek Baborák – umělecký vedoucí

 

31 05, Valtice, zámek

DUO ARDAŠEV

Renata Ardaševová, Igor Ardašev – klavír

 

01 06, Náměšť nad Oslavou, nádvoří zámku

Iva Bittová – zpěv, housle

ČIKORI

 

02 06, Bystřice nad Pernštejnem, Kulturní dům

OPERA NÁRODNÍHO DIVADLA V PRAZE

v hlavních rolích Soňa Červená, Jan Mikušek

Canti di Praga

Kühnův dětský sbor

Instrumentální soubor PurPur

Aleš Březina – hudba

Aleš Březina, Jiří Nekvasil – liberto

Marko Ivanović – hudební nastudování, dirigent

Jiří Nekvasil – režie

Daniel Dvořák – scéna, kostýmy

Jiří Chvála, Jan Krejčík, Andrea Krausová – sbormistr

Ondřej Hučín – dramaturgie

 

03 06, Lysice, nádvoří zámku

Iva Bittová – zpěv, housle

ČIKORI

 

05 06, Moravský Krumlov, zámek

BAROCCO SEMPRE GIOVANE

Josef Krečmer – um. vedoucí

 

06 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál

MEREL QUARTET

 

07 06, Ivančice, kino Réna

Ondřej Havelka a jeho

MELODY MAKERS

 

07 06, Brno, Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského 

Eric Vloeimans – trubka

Bert van den Brink – varhany

Jazz Prominents

 

08 06, Hustopeče, nádvoří domu U Synků

CLARINET FACTORY

Jindřich Pavliš – klarinet

Luděk Boura – klarinet, basový roh

Vojtěch Nýdl – klarinet

Petr Valášek – basklarinet, tenorsaxofon

Alan Vitouš – perkuse

 

08 06, Žďár nad Sázavou, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

MARTINŮ VOICES

Lukáš Vasilek – sbormistr

 

09 06, Slavkov u Brna, zámek

PAVEL HAAS QUARTET

 

10 06, Boskovice, zámek

PAVEL HAAS QUARTET

 

11 06, Mikulov, zámek

CLARINET FACTORY

12 06, Třebíč, Louka na Hrádku

Ve spolupráci se Sítí mateřských center v rámci kampaně „Táta dneska frčí“

Pod záštitou senátora Vítezslava Jonáše

Odpoledne pro rodiny s dětmi

 

12 06, Velké Meziříčí, Jupiter Club

Zuzana Lapčíková – cimbál, zpěv

Josef Fečo – kontrabas

Kamil Slezák – bicí nástroje

Ondrej Krajňák – klavír

Rostislav Fraš – saxofon

 

13 06, Hodonín, kostel sv. Vavřince

projekce vybraných scénografií Josefa Svobody

Markéta Schley Reindlová – varhany

 

14 06, Rájec-Jestřebí, zámek

SMETANOVO TRIO

Jana Vonášková-Nováková – housle

Jan Páleníček – violoncello

Jitka Čechová – klavír

 

15 06, Náměšť nad Oslavou, nádvoří zámku

PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

Roman Patočka – housle

Jiří Bárta – violoncello

Tomáš Netopil – dirigent

 

16 06, Moravský Krumlov, zámek

EPOQUE QUARTET

 

16 06, Boskovice, Evangelický kostel

BONI PUERI

Marek Štryncl – sbormistr

Waclaw Golonka – varhany

Petr Nikl – světelné partitury

 

17 06, Lysice, zámek

Jan Mráček – housle

Ondřej Lébr – housle

Lukáš Klánský – klavír

 

18 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Kateřina Chroboková – varhany

 

19 06, Žďár nad Sázavou, Městské divadlo

Lenka Bartůňková – tanec

 

20 06, Ivančice, Besední dům

BARDOLINO

Pavel Fišer – housle

Margit Klepáčová – violoncello

Camilo Caller – perkuse

 

21 06, Slavkov u Brna, zámek

Monika Knoblochová – cembalo, kladívkový klavír

Clara Nováková – flétna

Adéla Štajnochrová – housle

 

21 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

AFFLATUS QUINTET

 

22 06, Kyjov, kaple sv. Josefa Kalasanského

TRIO PRISMA

Clara Nováková – flétna

Adrian van Dongen – violoncello

Timothy Lissimore – klavír

 

23 06, Tišnov, Městské kulturní středisko

ZEMLINSKÉHO KVARTETO

Karel Košárek – klavír

 

24 06, Velké Meziříčí, zámek

Martina Bačová – housle

Petr Verner – viola

Tomáš Jamník – violoncello

Slávka Pěchočová – klavír

 

25 06, Hustopeče, kostel sv. Václava a sv. Anežky České

Slavnostní závěrečný koncert

COLLEGIUM 1704

COLLEGIUM VOCALE 1704

Václav Luks – dirigent

2010

Baroko a jazz – dobrodružství a improvizace

 

Dramaturgii 15. ročníku festivalu nazvaného „Baroko a jazz – dobrodružství improvizace“ sestavili společně specialista na starou hudbu Václav Luks a jazzman Jaromír Honzák. Přibližně třetina koncertů byla věnována baroknímu a předbaroknímu repertoáru v interpretaci předních evropských těles specializovaných na autentickou interpretaci. V části „cross-over“ zazněly zajímavé, speciálně pro festival připravené vícežánrové projekty s důrazem na improvizaci. Jazzové koncerty byly přehlídkou nejzajímavějších jazzových seskupení z České republiky doplněných o progresivní evropské kolegy. Na všech festivalových večerech měli návštěvníci možnost pátrat po netušených paralelách mezi hudebními postupy v baroku a jazzu.

Program 2010

29 05, Tišnov, Porta coeli

Slavnostní zahajovací koncert

Collegium 1704

Collegium Vocale 1704

Václav Luks – dirigent

 

30 05, Milotice, zámek

Dominique Visse – kontratenor

François Couturier – klavír

Jean-Louis Matinier – akordeon

 

31 05, Brno, Klub Fléda

Limbo electro-acoustic (Pavel Hrubý – saxofony, basklarinet, Jiří Šimek – el. kytara,

Michal Nejtek – klávesy, Martin Kapusník– kontrabas, Martin Kopřiva – bicí,

Tomáš Reindl – tabla, bicí)

Jef Neve Trio (Jef Neve – piano, Ruben Samama – kontrabas, Teun Verbruggen – bicí)

Epoque Quartet a Gabriela Vermelho (kvinton, zpěv)

 

01 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Jana Semerádová – barokní traverso

Pacora Trio

 

01 06, Hustopeče, evangelický kostel

Unity Quartet

 

02 06, Třebíč, Národní dům

Capella Apollinis

Jana Semerádová – flétna

Marek Štryncl – violoncello

Barbara Maria Willi – cembalo, umělecká vedoucí

Miroslav Lacko – klavír

Gabriela Vemelho – kvinton, zpěv

Antonín Šturma – kontrabas

 

03 06,  Boskovice, zámecký skleník

Giovanni Mirabassi – klavír

Flavio Boltro – trubka

 

04 06, Valtice, zámek

Giovanni Mirabassi – klavír

Flavio Boltro – trubka

 

05 06, Ivančice, nádvoří radnice

Ve spolupráci se Sítí mateřských center v rámci kampaně „Táta dneska frčí“

Pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška

Odpoledne pro rodiny s dětmi

 

05 06, Lysice, zámek

Monika Knoblochová – cembalo

Najponk – klavír

Taras Vološčuk – kontrabas

 

06 06, Moravský Krumlov, zámek

Pacora Trio

Societas Incognitorum

Eduard Tomaštík – umělecký vedoucí

 

07 06, Státní hrad Pernštejn, Rytířský sál

„Židle pro Pernštejn“

Tomáš Liška – kontrabas

David Dorůžka – kytara

Daniele di Bonaventura – bandoneon

 

08 06, Slavkov u Brna, zámek

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Solamente Naturali

Miloš Valent – housle, umělecký vedoucí

Jan Mikušek – kontratenor

Vladimír Richter – tenor

Marek Olbrzymek – tenor

Aleš Procházka – bas

 

08 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Jagodzinski Trio

 

09 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Karel Košárek – klavír

Petr Pomkla – flétna

Josef Hanák – kontrabas

Ctibor Bártek – bicí nástroje

09 06, Bystřice nad Pernštejne, Kulturní dům

Vertigo Quintet

 

10 06, Žďár nad Sázavou, Městské divadlo

Jaromír Honzák Quartet

Chris Cheek – saxofon

 

11 06, Lysic, nádvoří zámku

amarcord (Wolfram Lattke, Martin Lattke – tenor, Frank Ozimek – baryton,

Daniel Knauft, Holger Krause – bas)

 

12 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

amarcord (Wolfram Lattke, Martin Lattke – tenor, Frank Ozimek – baryton,

Daniel Knauft, Holger Krause – bas)

 

13 06, Velké Meziříčí, zámek

Gudio Morini – cembalo

Marco Beasley – zpěv

 

14 06, Mikulov, zámek

Gudio Morini – cembalo

Marco Beasley – zpěv

 

16 06, Třebíč, krypta baziliky sv. Prokopa

Affetto (Jan Mikušek – kontratenor, Vladimír Richter – tenor, Marek Olbrzymek – tenor, Aleš Procházka – bas)

Pavel Hrubý – basklarinet

Tomáš Reindl – bicí a etnické nástroje

 

17 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

Paolo Pandolfo – viola da gamba

 

18 06, Tišnov, Městské kulturní středisko

Points (Luboš Soukup – saxofon, klarinet, Miroslav Hloucal – trubka, Tomáš Liška – kontrabas, Tomáš Hobzek – bicí)

 

20 06, Moravský Krumlov, zámek

Musica Florea

Marek Štryncl – violoncello, umělecký vedoucí

 

21 06, Boskovice, zámek

Les Flamboyants

Michael Form – umělecký vedoucí

 

21 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Barbora Sojková – umělecká vedoucí

David Dorůžka – kytara

Marcel Bárta – klarinet, basklarinet, sopránsaxofon

Martin Novák – perkuse

 

22 06, Rájec – Jestřeb, zámek

Collegium Marianum

Jana Semeradová – flétna, umělecká vedoucí

Alena Honigová – cembalo

Stano Palúch – housle, bicí

 

23 06, Velké Meziříčí, nádvoří zámku

David Dorůžka Trio

 

23 06, Jaroměřice nad Rokytnou, zámek

Collegium Marianum

Jana Semeradová – flétna, umělecká vedoucí

Alena Honigová – cembalo

Stano Palúch – housle, bicí

 

24 06, Kyjov, Městské kulturní středisko

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

 

25 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

Gli Incogniti

Amandine Beyer – housle, umělecká vedoucí

 

26 06, Slavkov u Brna, zámek

Slavnostní závěrečný koncert

Gli Incogniti

Amandine Beyer – housle, umělecká vedoucí

2009

Dámy mají přednost

 

Podtitul „Dámy mají přednost“ je možno chápat doslova, každý festivalový koncert byl totiž zahájen reprezentativním dílem některé skladatelky 19. nebo 20. století. Zřekli jsme se myšlenky uspořádat festival nabízející výlučně hudbu žen, abychom se vyhnuli příliš jednostrannému pohledu; na festivalu jsme chtěli co nejšířeji představit mistrovská díla mezinárodně uznávaných skladatelek a demonstrovat, za co vše vděčí tvůrčím ženám koncertní repertoár dodnes ovládaný muži.

Program 2009

30 05, Rájec – Jestřebí – zámek

Pavel Haas Quartet

 

31 05, Tišnov – MěKs

Představení pro děti ve spolupráci se Sítí mateřských center

Divadlo Polárka, Eva Tálská – scénář a režie

 

01 06, Milotice – zámek

Kapralova Quartet, Marika Žáková – alt

 

02 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Art Trio Bohemia

 

03 06, Hustopeče – Evangelický kostel

Ludmila Peterková – klarinet

Jana Vonášková – housle

Irina Fojtíková – klavír

 

04 06, Slavkov u Brna – zámek

Barbara Maria Willi – cembalo

 

04 06, Bystřice nad Pernštejnem – Dům kultury

Eternal Seekers

Lenka Dusilová – zpěv, kytara

Beata Hlavenková – klavír

Clarinet Factory

 

05 06, Velké Meziříčí – Jupiter club

18:00 – autorské čtení Petry Hůlové

19:30 – Eva Vrbková, Tatiana Vilhelmová, Minach

 

05 06, Lysice – zámek

Alexander Varró – klavír

 

06 06, Třebíč – divadlo Pasáž

Opera Národního divadla v Praze

 

07 06, Ivančice – nádvoří radnice

Sestry Steinovy

 

08 06, Dolní Kounice – klášter Rosa coeli

Zuzana Lapčíková Kvintet

 

09 06, Žďár nad Sázavou – zámek

Sophia Jaffé – housle

Björn Lehmann – klavír

 

10 06, Moravský Krumlov – kino

Činoherní studio Ústí nad Labem

 

11 06, Brno – Besední dům

Sinfonietta Cracovia

Kaspar Zehnder – dirigent

Michaela Fukačová – cello

Karel Košárek – klavír

 

12 06, Mikulov – zámek

Clara Nováková – flétna

Timothy Lissimore -klavír

 

12 06, Kyjov – atrium radnice

Yvonne Sanchez Group

13 06, Boskovice – zámek

Iva Bittová – housle, zpěv

Lisa Moore – klavír

 

14 06, Brno – Reduta

Balet Národního divadla Brno

Zuzana Lapčíková – hudba a námět

 

15 06, Tišnov – MěKS

ArteMiss

 

16 06, Ivančice – Besední dům

České noneto

17 06, Třebíč – zámek

Agata Szymczewska – housle

Marian Sobula – klavír

 

18 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Milan Radič – viola

Christopher Hinterhuber – klavír

 

19 06, Lysice – zámek

Monika Načeva

 

19 06, Riegersburg – zámek

Denisa Schneebaumová – kytara

 

21 06, Dukovany – zámek

Camael

 

21 06, Hodonín – Sál Evropa

Merel Quartet

 

22 06, Moravský Krumlov – zámek

Merel Quartet

 

22 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Amy Dickson – altsaxofon

Martin Cousin – klavír

 

23 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Cappella Istropolitana

Zbyněk Müller – dirigent

Věra Heřmanová – varhany

 

24 06, Velké Meziříčí – Jupiter club

Duo Ardašev

 

25 06, Slavkov u Brna – zámek

Škampovo kvarteto

Jaroslava Pěchočová – klavír

 

26 06, Valtice – zámek

Smetanovo trio

 

26 06, Hustopeče – nádvoří domu U Synků

Tara Fuki

 

27 06, Žďár nad Sázavou – I. nádvoří zámku Kinských

Sestry Havelkovy

Věra Gondolánová

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

 

02 07, Náměšť nad Oslavou – zámek

Magdalena Kožená – mezzosoprán

Private Musicke

Pierre Pitzl – umělecký vedoucí

2008

Stará hudba z Visegrádu

 

Dramaturgie festivalu se v roce 2008 zaměřila na hudební život ve visegrádském regionu od středověku až do vídeňského kongresu v letech 1814-1815. Téma „Stará hudba z Visegrádu“ bylo zpracováno v několika rovinách. Představili jsme české, slovenské, maďarské a polské skladatele, zmapovali hudební život v tehdejších hlavních městech Praze, Bratislavě, Budě a Krakově, resp. Varšavě, zaměřili se na hudební centra mimo hlavní města včetně klášterů a znovuoživíme poklady soukromých a veřejných sbírek. Pod vedením Barbary Marie Willi přispěli k vytvoření komplexního obrazu tehdejší hudební produkce ve střední Evropě svým maďarsko-česko-slovensko-polským úhlem pohledu György Igric (Budapešť), Václav Kapsa (Praha), Adrian Rajter (Bratislava) a Marek Dyżewski (Wrocław) a obohatili ho o další, aktuální visegrádský aspekt: současnou interpretační scénu staré hudby zúčastněných zemí.

Program 2008

31 05, Velké Meziříčí, kostel sv. Mikuláše

Slavnostní zahajovací koncert

MUSICA AETERNA

Peter Zajíček – umělecký vedoucí

 

01 06, Boskovice, zámek

Ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze

QUATUOR MOSAÏQUES

 

02 06, Moravský Krumlov, zámek

Borbála Dobozy – cembalo

 

03 06, Třebíč, zámek

SOLAMENTE NATURALI

Miloš Valent – umělecký vedoucí

 

04 06, Hustopeče, Evangelický kostel

ALLA POLLACCA

Stanislaw Gojny – theorba, umělecký vedoucí

 

05 06, Valtice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

ORFEO ORCHESTRA

György Vashegyi – dirigent

 

06 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

MUSICA FLOREA

Marek Štryncl – umělecký vedoucí

 

07 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Marek Toporowski – varhany

 

08 06, Kyjov, kaple sv. Josefa Kalasanského

Ve spolupráci s Polským institutem v Praze

MUSICA ANTIQUA POLONIA

Wacław Golonka – umělecký vedoucí

 

09 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Václav Luks – kladívkový klavír

 

10 06, Tišnov, MěKS

Jan Jiraský – klavír

 

11 06, Mikulov, zámek

VISEGRAD BAROQUE ORCHESTRA

Jos Van Immerseel – dirigent

Barbara Maria Willi – kladívkový klavír

Christian Leitherer – klarinet

 

13 06, Žďár nad Sázavou, kostel sv. Jana Nepomuckého

FRATERNITAS LITTERATORUM

Stanislav Předota – umělecký vedoucí

František Šťastný – varhany

 

14 06, Moravský Krumlov, zámecký park

CZALDY WALDY QUARTET (CZ)

 

15 06, Ivančice, nádvoří radnice

Igor Hraško (SK) – fujara

BEZOBRATŘI (CZ/SK)

PACORA TRIO (SK)

 

16 06, Lysice, zámek

PACORA TRIO

SOCIETAS INCOGNITORUM

16 06, Velké Meziříčí, zámek

Sirkka-Liisa Kaakinen – housle

Zbigniew Pilch – housle, viola d´amore

 

17 06, Boskovice, zámecký skleník

CRACOVIA DANZA

COLLEGIUM MARIANUM

SOLAMENTE NATURALI

 

17 06, Rájec-Jestřebí, zámek

Sirkka-Liisa Kaakinen – housle

Zbigniew Pilch – housle, viola d´amore

 

18 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

CRACOVIA DANZA

COLLEGIUM MARIANUM

SOLAMENTE NATURALI

 

19 06, Slavkov u Brna, zámek

ENSEMBLE INÉGAL

Adam Viktora – umělecký vedoucí

 

20 06, Bystřice nad Pernštejnem, Muzeum Vysočiny

Ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze

LOTZ TRIO

 

21 06, Dukovany, kostel sv. Václava

Irena Troupová – soprán

Jaroslav Tůma – kladívkový klavír

 

22 06, Kyjov, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ve spolupráci s Maďarským kulturním střediskem

VOCES AEQUALES

VILLŐ

 

23 06, Kurdějov, kostel sv. Jana Křtitele

VOCES AEQUALES

 

24 06, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

SOCIETAS INCOGNITORUM

 

25 06, Řeznovice, kostel sv. Petra a Pavla

SOL ET SEDES

 

26 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Peter Guľas – cembalo

 

26 06, Slavkov, zámek

NOVA SILESIA

 

27 06, Tišnov, Porta coeli

Pod záštitou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho

BORNUS CONSORT

Marcin Bornus-Szczyciński – umělecký vedoucí

 

28 06, Lysice, kostel sv. Petra a Pavla

Slavnostní závěrečný koncert

ENSEMBLE PHILIPPE

Martón Rácz – umělecký vedoucí

Noémi Kiss – soprán

 

28 06, Lysice – zámek

Benefiční koncert na podporu projektu „Oprav si své prkno“

Noc světel

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

2007

České sny – Hudební spolupráce napříč Evropou

 

Mimořádný ohlas akce Českých snů 2004 podnítil zvýšení zájmu interpretů o méně známé prvotřídní skladatele pocházející z českých zemí, jako např. o J. W. Kalliwodu, Antonína Rejchu, ale také o méně známá díla skladatelů, kteří již vstoupili do obecně uznávaného kánonu klasiků české hudby. Podařilo se napomoci vzniku několika nových děl českých skladatelů mladé a střední generace, která potvrdila své kvality řadou popremiérových uvedení. České sny 2004 propojily dvě generace českých hudebníků a představily vedle mezinárodně uznávaných mladých českých interpretů a souborů také ty, kteří na zahraniční pódia teprve vstupují. A vzbudily zájem o českou hudbu a českou kulturu vůbec. Uspořádání druhého ročníku Českých snů tedy považujeme za logické pokračování započaté cesty.

V roce 2007 jsme se zaměřili více na interprety, než na objevování nových či zapomenutých skladeb. Vedl nás k tomu realistický pohled na situaci českých výkonných umělců ve světě. Následky mnoha desítek let izolace naší země od většiny zemí světa ve druhé polovině 20. století jsou totiž stále citelné. Poslední silná generace českých interpretů, kterým bylo umožněno rozvinout světovou kariéru, vyrostla ještě před 2. světovou válkou a do hudebního života vstoupila ve 40. a raných 50. letech. Patří k ní například Josef Suk, Zuzana Růžičková, Smetanovo kvarteto nebo Česká filharmonie. Kariéry těchto umělců a souborů sice také podléhaly centrálnímu řízení a potupnému schvalování všech zahraničních cest, ale v zájmu zachování tváře se tehdejší režim do nich nemohl vměšovat příliš viditelně.

Program 2007

27 05, Rájec – Jestřebí – Kostel Všech svatých

Koncert Základní umělecké školy

 

30 05, Třebíč – Divadlo Pasáž

Koncert Základní umělecké školy

 

31 05, Třebíč – zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Talichův komorní orchestr

Jan Talich – dirigent

Sonia Wieder-Atherton – violoncello

Zuzana Lapčíková – cimbál

 

01 06, Rájec – Jestřebí – kostel Všech svatých

Roman Janál – baryton

Wacław Golonka – varhany

 

02 06, Boskovice – zámek

Capella Apollinis

Barbara Maria Willi – cembalo, umělecká vedoucí

Sergio Azzolini – fagot

Jana Semerádová – flétna

 

03 06, Hustopeče – Evangelický kostel

Koncert Základní umělecké školy

 

03 06, Hodonín – Masarykovo muzeum

BABORÁK ENSEMBLE

Radek Baborák a Jan Musil – lesní rohy

 

04 06, Moravský Krumlov – zámek

Škampovo kvarteto

Laurène Durantel – kontrabas

 

05 06, Hustopeče – evangelický kostel

Škampovo kvarteto

Laurène Durantel – kontrabas

 

06 06, Mikulov – zámek

Koncert Základní umělecké školy

 

06 06, Ivančice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Roman Janál – baryton

Wacław Golonka – varhany

 

07 06, Náměšť n. Oslavou – zámek

Sharon Kam – klarinet

Ludmila Peterková – klarinet

Irina Kondratěnko – klavír

 

08 06, Slavkov u Brna – zámek

Sharon Kam – klarinet

Ludmila Peterková – klarinet

Irina Kondratěnko – klavír

 

09 06, Milotice –  zámek

Koncert Základní umělecké školy

 

09 06, Velké Meziříčí – zámek

Monika Knoblochová – cembalo

Carlo Jans – flétna

Adéla Štajnochrová – housle

 

10 06, Brno – Besední dům

Ve spolupráci s Filharmonií Brno

Martina Janková – soprán

Barbara Maria Willi – kladívkový klavír

 

10 06, Žďár n. Sázavou – Městské divadlo

Martin Kasík

Kristina Kasíková – klavír

 

11 06, Moravský Krumlov – galerie v Knížecím domě

Koncert Základní umělecké školy

 

11 06, Lysice – zámek

Jiří Vodička – housle

Adam Skoumal – klavír

 

11 06, Bystřice n. Pernštejnem – hrad Pernštejn

Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem

Jana Boušková – harfa

Ana Ioana Oltean – flétna

Milan Radič – viola

 

12 06, Ivančice – sál ZUŠ A. Muchy

Koncert Základní umělecké školy

 

12 06, Mikulov – zámek

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Pražská komorní filharmonie

Kaspar Zehnder – dirigent

Jiří Bárta – violoncello

 

13 06, Velké Meziříčí – koncertní sál Jupiter clubu

Koncert Základní umělecké školy

13 06, Tišnov – Porta coeli

Capilla Flamenca, Dirk Snellings – umělecký vedoucí

Schola Gregoriana Pragensis, David Eben – umělecký vedoucí

Barbara Maria Willi – varhany

 

14 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Koncert Základní umělecké školy

 

14 06, Ivančice – Besední dům

Akademia Quartet

Karel Košárek – klavír

 

15 06, Náměšť n. Oslavou – zámek

Ensemble Paul Klee

Pierre Sublet – umělecký vedoucí

 

16 06, Boskovice – prostranství před zámeckým skleníkem

Koncert Základních uměleckých škol Boskovice a Letovice

 

16 06, Boskovice – letní kino

NOC SVĚTEL

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

Karel Košárek – klavír

 

18 06, Moravský Krumlov – zámek

Kantiléna

Jakub Klecker – sbormistr

 

19 06, Boskovice – sál ZUŠ Boskovice

Koncert Základní umělecké školy

 

19 06, Milotice – zámek

Pavel Haas Quartet

 

20 06, Slavkov u Brna – zámek

Chloë Hanslip – housle

Jiří Bárta – violoncello

 

20 06, Tišnov – sál MěKS

Koncert Základní umělecké školy

 

21 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Talichovo kvarteto

Lars Anders Tomter – viola

 

22 06, Velké Meziříčí – zámek

EWAVE

Epoque Wajsar Vermelho

 

22 06, Tišnov – Porta coeli

Boni pueri

Marek Štryncl – dirigent

Pavel Černý – varhany

 

23 06, Lysice – zámek

Na podporu projektu „Oprav si své prkno“

Camael

 

24 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Koncert Základní umělecké školy

 

25 06, Valtice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Za podpory Mezinárodního visegrádského fondu

Ve spolupráci s Mezinárodní letní školou staré hudby Valtice

Visegrad Baroque Orchestra

Marek Štryncl – dirigent

Ars Brunensis Chorus, Dan Kalousek – sbormistr

Noémi Kiss – soprán

Britta Schwarz – alt

Markus Brutscher – tenor

Tomáš Král – bas

 

26 06, Hustopeče – Kulturní dům

Duo Ardašev – klavír

 

27 06, Třebíč – Kamenný sál

Jan Talich – housle

Alexander Besa – viola

Jiří Bárta – violoncello

Jana Boušková – harfa

Ludmila Peterková – klarinet

Karel Košárek – klavír

 

28 06, Žďár n. Sázavou – zámek

Šárka Čurdová-Trompé – flétna

Fedor Teunisse – bicí nástroje

Martin Opršál – marimba

 

29 06, Bystřice n. Pernštejnem – Kulturní dům

Pavel Šporcl – housle

Petr Jiříkovský – klavír

 

30 06, Kyjov – Kulturní dům

Slavnostní závěrečný koncert

Pěvecké sdružení moravských učitelů

Lubomír Mátl – dirigent

2006

Velcí skladatelé a jejich (ne)přátelé

 

Festival Concentus Moraviae se v minulosti věnoval zejména objevným dílům a spíše neznámým skladatelům. Dramaturgie XI. ročníku se naopak zaměřila na velká jména hudebních dějin, prvek objevnosti ovšem zůstává: neprezentovali jsme pouze slavné kompozice, ale stavěli je do kontextu své doby. Zkoumali jsme, zda dnešní sláva vůbec odpovídá tehdejšímu postavení toho či onoho skladatele, přičemž jsme se zaměřily na to, s kým si skladatelé konkurovali, od koho se učili a s kým bojovali. Zajímali nás kolegiální vztahy v Paříži, Vídni, Berlíně či Londýně, podívali jsme se na souboje o místo při konkurzech u šlechtických a církevních zaměstnavatelů a pozorovali napínavé hudební soutěže.

Program 2006

03 06, Hustopeče – kostel sv. Anežky České a sv. Václava

Slavnostní zahajovací koncert

Visegrad Baroque Orchestra

Ars Brunensis Chorus

Marek Štryncl – dirigent

 

04 06, Boskovice – zámek

Mary Farbood (USA) – cembalo

 

05 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Ensemble Inégal

Adam Viktora – umělecký vedoucí

 

06 06, Moravský Krumlov – kostel Všech Svatých

Ensemble Inégal

Adam Viktora – umělecký vedoucí

 

06 06, Velké Meziříčí – zámek

DEN FESTIVALU MITTE EUROPA

Capella Apollinis

Barbara Maria Willi – umělecká vedoucí

 

07 06, Tišnov – kostel sv. Václava

Koncert hejtmana Jihomoravského kraje

Ars Brunensis Chorus

Dan Kalousek – umělecký vedoucí

 

08 06, Rájec Jestřebí – kostel Všech Svatých

Ars Brunensis Chorus

Dan Kalousek – umělecký vedoucí

 

09 06, Slavkov u Brna – zámek

Collegium Marianum

Solamente Naturali

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Ardente Sole

Romana Agnel – umělecká vedoucí

 

10 06, Jaroměřice nad Rokytnou – zámek

Collegium Marianum

Solamente Naturali

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

Ardente Sole

Romana Agnel – umělecká vedoucí

 

11 06, Bystřice nad Pernštejnem – kostel sv. Vavřince

Wacław Golonka – varhany

 

12 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Cantus Cölln

Konrad Junghänel – dirigent

 

13 06, Lysice – zámek

Christophe ROUSSET – cembalo

 

13 06, Řeznovice – kostel sv. Petra a Pavla

Wieland KUIJKEN – viola da gamba

Piet KUIJKEN – cembalo

 

14 06, Žďár nad Sázavou – konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Capilla Flamenca

Dirk Snellings – umělecký vedoucí

Schola Gregoriana Pragensis

David Eben – umělecký vedoucí

 

15 06, Třebíč – zámek

Zefiro Torna & Amorroma & Traces

Jürgen De bruyn – umělecký vedoucí

16 06, Valtice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Joris VERDIN – varhany

 

17 06, Předklášteří u Tišnova – klášter Porta Coeli

Ewald Kooiman – varhany

 

18 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Christian Gerhaher – baryton

Gerold Huber – klavír

 

18 06, Mikulov – zámek

STADLER TRIO

Eric Hoeprich – umělecký vedoucí

 

19 06, Milotice – zámek

Jordi Savall – viola da gamba

Rolf Lislevand – teorba

 

19 06, Moravský Krumlov – zámek

STADLER TRIO

Eric Hoeprich – umělecký vedoucí

 

20 06, Slavkov u Brna – zámek

Jordi Savall – viola da gamba

Rolf Lislevand – teorba

 

20 06, Velké Meziříčí – zámek

Nachtmusique

Eric Hoeprich – umělecký vedoucí

 

22 06, Ivančice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Collegium 1704

Václav Luks – umělecký vedoucí

Xenia LÖFFLER – barokní hoboj

 

23 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Erich HÖBARTH – housle

Barbara Maria Willi – kladívkový klavír

 

24 06, Lysice – kostel sv. Petra a Pavla

Societas Incognitorum

Eduard Tomaštík – umělecký vedoucí

 

26 06, Třebíč – zámek

Musica Florea

Marek Štryncl – umělecký vedoucí

 

27 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

LAUTTEN COMPAGNEY

Wolfgang KATSCHNER – umělecký vedoucí

Constanze BACKES – soprán

Matthias VIEWEG – baryton

 

27 06, Hustopeče – kostel sv. Anežky České a sv. Václava

Ludger LOHMANN – varhany

 

28 06, Boskovice – zámek

LAUTTEN COMPAGNEY

Wolfgang KATSCHNER – um. Vedoucí

Constanze BACKES – soprán

Matthias VIEWEG – baryton

 

29 06, Žďár nad Sázavou – zámek

VERBA CHORDIS

Lenka KOUBKOVÁ – umělecká vedoucí

 

30 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Slavnostní závěrečný koncert

PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

Kaspar ZEHNDER – dirigent

2005

Migrace – emigrace: Cizinci v Evropských hudebních dějinách od středověku do raného romantismu

 

Konfrontace odlišných kompozičních zvyků a technik bývala a je důležitým katalyzátorem hudebního vývoje. Valná většina významných hudebníků migrovala, a to často tak výrazně, že vzhledem k historickým způsobům cestování lze jen žasnout nad vytrvalostí a odvahou tehdejších umělců. Z nespočetných pohybů středověkých, renesančních, barokních a klasicistních skladatelů se pro dramaturgii 10. ročníku vykrystalizovaly tři stěžejní proudy, které na sebe časově navazují: franko-vlámská emigrace směrem na jih, italští skladatelé na severních dvorech a rozkvět české hudby v období klasicizmu.

Program 2005

05 06, Slavkov u Brna, zámek

Oficiální zahájení

Jana BOUŠKOVÁ – harfa

Václav LUKS – kladívkový klavír z roku 1797

 

05 06, Slavkov u Brna, zámek

Slavnostní zahajovací koncert

ENSEMBLE CLÉMENT JANEQUIN

Dominique VISSE – kontratenor, umělecký vedoucí

 

06 06, Třebíč, Zadní synagoga

ENSEMBLE TOURBILLON

Petr WAGNER – umělecký vedoucí

 

07 06, Mikulov, zámek

Zbygniew PILCH – housle

MUSICA FLOREA

ORKIESTRA I. RZECZPOSPOLITEJ

Marek ŠTRYNCL – dirigent

 

08 06, Ivančice, kostel Nanebevzetí Panny Marie 

Zbygniew PILCH – housle

MUSICA FLOREA, ORKIESTRA I. RZECZPOSPOLITEJ

Marek ŠTRYNCL – dirigent

 

09 06, Moravský Krumlov, zámek

ENSEMBLE NACHTMUSIQUE

Eric HOEPRICH – umělecký vedoucí

 

09 06, Velké Meziříčí, Špitální kostelík sv. Kříže

Rolf LISLEVAND – loutna

 

10 06, Tišnov, Městské kulturní středisko

Jana BOUŠKOVÁ – harfa

Jaroslav TŮMA – kladívkový klavír

 

11 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

COLLEGIUM MARIANUM

Jana SEMERÁDOVÁ – umělecká vedoucí

 

11 06, Pulkau, kostel sv. Krve

HRADIŠŤAN

Jiří PAVLICA – umělecký vedoucí

 

12 06, Rájec – Jestřebí, zámek

CAPELLA APOLLINIS

Barbara Maria WILLI – umělecká vedoucí

 

13 06, Náměšť nad Oslavou, zámek

COLLEGIUM MARIANUM

Jana SEMERÁDOVÁ – umělecká vedoucí

 

13 06, Žďár nad Sázavou, konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

COLLEGIUM VOCALE GENT

Paul HILLIER – umělecký vedoucí

 

14 06, Hustopeče, kostel sv. Anežky České a sv. Václava

Waclaw GOLONKA – varhany

 

15 06, Kyjov, kaple sv. Josefa Kallasánského 

Gabriela DEMETEROVÁ – housle

Giedré LUKŠAITÉ-MRÁZKOVÁ – cembalo

 

16 06, Slavkov u Brna, zámek

Sergio AZZOLINI – barokní fagot

Christian LEITHERER – chalumeau

Barbara LEITHERER – viola da gamba

Barbara Maria WILLI – cembalo

 

17 06, Lysice, zámek

HRADIŠŤAN

Jiří PAVLICA – umělecký vedoucí

 

18 06, Moravský Krumlov, zámek

QUARTETTO LUIGI TOMASINI

 

20 06, Ivančice, Besední dům

OKTETO AMPHION

21 06, Boskovice, kostel sv. Jakuba

ENSEMBLE UNICORN

Michael POSCH – umělecký vedoucí

SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS

David EBEN – umělecký vedoucí

 

22 06, Velké Meziříčí, zámek

AFFLATUS QUINTET

 

22 06, Předklášteří u Tišnova, Porta coeli

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

CAPILLA FLAMENCA

Dirk SNELLINGS – umělecký vedoucí

 

23 06, Rájec-Jestřebí, zámek

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

Jos van IMMERSEEL – kladívkový klavír

 

24 06, Telč, zámek

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

BL!NDMAN

Eric SLEICHIM – umělecký vedoucí

 

25 06, Riegersburg, zámek

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

Jos van IMMERSEEL – kladívkový klavír

Barbara Maria WILLI – kladívkový klavír

 

25 06, Náměšť nad Oslavou

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

BL!NDMAN

Eric SLEICHIM – umělecký vedoucí

 

26 06, Hustopeče, kostel sv. Anežky České a sv. Václava

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

SOCIETAS INCOGNITORUM

Eduard TOMAŠTÍK – umělecký vedoucí

 

27 06, Lysice, kostel sv. Petra a Pavla

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

CAPELLA REGIA

Robert HUGO – umělecký vedoucí

 

28 06, Třebíč, bazilika sv. Prokopa

v rámci projektu VLÁMSKÁ BOUŘE

HUELGAS ENSEMBLE

Paul van NEVEL – umělecký vedoucí

 

29 06, Kroměříž, zámek

Magdalena KOŽENÁ – mezzosoprán

MUSICA ANTIQUA KÖLN

Reihard GOEBEL – umělecký vedoucí

 

29 06, Milotice, zámek

Carole CERASI – cembalo

 

30 06, Křtiny, Poutní kostel Jména Panny Marie

Magdalena KOŽENÁ – mezzosoprán

MUSICA ANTIQUA KÖLN

Reihard GOEBEL – umělecký vedoucí

 

30 06, Bystřice nad Pernštejnem, kostel sv. Vavřince

Petr RAJNOHA – varhany

 

30 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Evelyn TUBB – soprán

MUSICKE & MIRTH

 

01 07, Boskovice, zámek

Roman JANÁL – baryton

Barbara Maria WILLI – kladívkový klavír

 

02 07, Mikulov, kostel sv. Václava

Slavnostní závěrečný koncert

Dorothee Mields – Sopran

COLLEGIUM 1704

Václav LUKS – umělecký vedoucí

2004

České sny – Czech Dreams – Tschechische Träume

 

Rok 2004 byl rokem mnoha jubileí skladatelů pocházejících z českého teritoria či na tomto území působících. Byl také rokem přijetí České republiky do Evropské unie. Tyto skutečnosti chtěl náš festival reflektovat, popřípadě na ně zvlášť upozornit. Jeho koncepce nebyla zatížena metodologickou nevědomostí či jednostranností, pojala do sebe nové problémy a nové skutečnosti. Nabídla rovněž nové otázky, k nimž nalezla odpovědi právě skrze konání festivalu. Jak lze dnes (lze-li vůbec) českou hudbu definovat a kdo všechno byl a je jejím tvůrcem? Jak lze vysvětlit mimořádné působení děl mnoha skladatelů z tohoto regionu a vstřícné přijetí těchto děl, které dnes vyzdvihuje spíše jejich „univerzální“ rysy než jejich lokální osobitost? Jaké odlišné vize „české národní hudby“ měli jednotliví skladatelé, o jaké „české hudbě“ snili? Jaké odlišné „příběhy hudby“ kdysi konstruovali a jak je možné je dnes číst, popřípadě „dekonstruovat“? Které z těchto „příběhů“ byly nejúspěšnější? Špičkoví čeští interpreti mladé a střední generace hledali v pestrém výběru děl domácích i světových autorů odpovědi na tyto otázky.

Program 2004

03 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Czech Virtuosi

Michel Swierczewski (Francie) – dirigent

Radek Baborák – lesní roh

Petr Hernych – lesní roh

 

04 06, Ivančice – Besední dům

Afflatus Quintet

Petr Valášek – basklarinet

 

05 06, Pulkau – kostel

Wihanovo kvarteto

 

06 06 Tišnov – Městské kulturní středisko

Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře

František Pospíšil – dirigent

 

06 06, Slavkov u Brna – zámek

Alexander Besa – viola

Petra Besa – klavír

 

07 06, Velké Meziříčí – Jupiter club

Barbora Sejáková – klavír

 

07 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Eva Bublová – varhany

 

08 06, Žďár nad Sázavou – zámek

Capella Apollinis

Barbara Maria Willi – umělecký vedoucí

 

08 06, Hustopeče – kostel sv. Anežky České a sv. Václava

Magdalena Kožená – mezzosoprán

Karel Košárek – klavír

 

09 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Kühnův dětský sbor

Jiří Chvála – sbormistr

 

10 06, Moravský Krumlov – zámek

Škampovo kvarteto

 

11 06, Brno – Besední dům

Pražská komorní filharmonie

Michel Swierczewski – dirigent

Jiří Bárta – violoncello

 

12 06, Mikulov – zámek 

Petr Jiříkovský – klavír

 

13 06, Jihlava – Horácké divadlo

Jana Boušková – harfa

Jan Talich – housle

Alexander Besa – viola

Jiří Bárta – violoncello

Karel Košárek – klavír

Ludmila Peterková – klarinet

 

14 06, Hustopeče – evangelický kostel

Igor Ardašev – klavír

 

14 06, Slavkov u Brna – Kulturní dům

Pavel Šporcl – housle

Petr Jiříkovský – klavír

 

15 06, Milotice – zámek

Václav Luks – kladívkový klavír

 

15 06, Náměšť nad Oslavou – knihovna

Karel Košárek – klavír

 

16 06, Ivančice – Besední dům

Talichův komorní orchestr

Jan Talich – dirigent

17 06, Třebíč – zámek

Martin Kasík – klavír

 

18 06, Riegersburg – zámek

Talichovo kvarteto

Ondřej Balcar – kontrabas

 

19 06, Znojmo – Znojemská Beseda

Ludmila Peterková – klarinet

Irina Kondratěnko – klavír

 

20 06, Lysice – zámek

Hana Kotková – housle

Barbara Maria Willi – cembalo

 

20 06, Velké Meziříčí – zámek

Pěvecké sdružení moravských učitelů

Lubomír Mátl – sbormistr

 

21 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Epoque Quartet

Robert Balzar – kontrabas

 

22 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Jiří Bárta – violoncello

Jan Čech – klavír

Pavla Bartoníková – harfa

 

23 06, Žďár nad Sázavou – divadlo

Roman Janál – baryton

Soňa Červená – umělecký přednes

Karel Košárek – klavír

 

24 06, Tišnov – Městské kulturní středisko

Duo Ardašev – čtyřruční klavír

 

25 06, Moravský Krumlov – Kostel sv. Bartoloměje 

Monika Knoblochová – cembalo

malý instrumentální ansámbl

Michal Macourek – dirigent

 

26 06, Mikulov – zámek

Komorní filharmonie Pardubice

Jan Talich – dirigent

Vladislav Borovka – hoboj

 

27 06, Hustopeče – kostel sv. Anežky České a sv. Václava

Boni Pueri

Jaroslav Tůma – varhany

Pavel Horák a Jakub Martinec – sbormistři

 

28 06, Třebíč – zámek

Martina Janková – soprán

Barbara Maria Willi ? kladívkový klavír

 

29 06, Lysice – zámek

Trio Martinů

 

29 06, Vizovice – zámek

Bennewitzovo kvarteto

Jan Pěruška – viola

 

30 06, Boskovice – zámek

Brněnský komorní orchestr

Jiří Mottl – umělecký vedoucí

Vilém Veverka – Hoboj

 

01 07, Hodonín – kostel sv. Vavřince

Triny + Tři my

 

02 07, Rájec – Jestřebí – zámek

Šárka Čurdová – flétna

Alice Rajnohová – klavír

 

03 07, Kyjov – Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Škampovo kvarteto

Iva Bittová – housle

2003

Amerika – Evropa / Evropa – Amerika a 150 let židovských příspěvků ke světové hudbě

 

8. ročník festivalu s podtitulem Amerika-Evropa/Evropa-Amerika a 150 let židovských příspěvků ke světové hudbě tvořila dvě témata, která spolu úzce souvisejí. Jejich společným jmenovatelem jsou komplikované vzájemné vztahy mezi kulturami tak odlišnými, jakými jsou americké a evropské na straně jedné a vztahy mezi židovskými skladateli a jejich vlastí na straně druhé. Již podruhé se vypracování dramaturgie ujal významný švýcarský muzikolog Walter Labhart, který tentokrát nabídl hudební lahůdky nejen milovníkům klasické hudby, ale i jazzovým fanouškům. Za kvalitní a objevnou dramaturgií nezaostávalo ani interpretační obsazení kocertů. Posluchače zaujalo netradiční spojení Ondřeje Havelky s klavíristou Karlem Košárekem či vystoupení Jiřího Suchého s Hot & Sweet Orchestra, nepřehlednutelná byla americko-maďarská klezmer skupina Di Naye Kapelye. Z klasiků se mimo jiné představila vždy výtečná Pražská komorní filharmonie s naší přední klarinetistkou Lidmilou Peterkovou pod taktovkou vyhledávaného francouzského dirigenta Michela Swierczewského, dále klavírní duo Ardašev, Wihanovo kvarteto, Trio Martinů, izraelský houslista Yair Benaim, violoncellista Jiří Bárta, ruský klavírista Jascha Nemtsov a řada dalších.

Program 2003

06 06, Boskovice, zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Ludmila Peterková – klarinet

Pražská komorní filharmonie

Michel Swierczewski (Francie) – dirigent

 

07 06, Slavkov u Brna, zámek

Jana Brožková – hoboj

Alice Flajšingrová – klavír

Smyčcové trio Gideon

Pavel Wallinger – housle

Karel Plocek – viola

Jan Škrdlík – violoncello

 

08 06, Hustopeče, hotel Centro

Milan Svoboda Quartet

 

08 09, Velké Meziříčí, kostel Sv. Mikuláše

Adam Viktora – varhany

 

09 06, Bystřice nad Pernštejnem, hrad Pernštejn

Denisa Veškrnová – kytara

 

10 06, Třebíč, Zadní synagoga

Di Naye Kapelye

Bob Cohen – umělecký vedoucí

 

11 06, Tišnov, Sokolovna

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

Karel Košárek – klavír / piano

 

12 06, Mikulov, vstupní prostor hrobky Dietrichteinů

Šárka Čurdová – flétna

Martin Opršál – bicí

Lukáš Daňhel – basklarinet

Percussion Ensemble

 

13 06, Rájec – Jestřebí, zámek

Epoque Quartet

Martin Válek – housle

Vladimír Klánský – housle

Vladimír Kroupa – viola

Vít Petrášek – violoncello

 

15 06, Ivančice, Besední dům

Karel Košárek – klavír

Kocianovo kvarteto

 

15 06, Kyjov, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Radovan Lukavský – recitace

Tomáš Thon – varhany

 

17 06, Boskovice, zámecký skleník

Duo Ardašev

 

18 06, Třebíč, aula katolického gymnázia

Alexander Besa – viola

Petra Besa – klavír

19 06, Velké Meziříčí, synagoga

Renate Eggebrecht – housle

Friedemann Kupsa – violoncello

 

20 06, Žďár nad Sázavou, zámek

Ludmila Peterková – klarinet

Yair Benaim (Izrael) – housle

Irina  Kondratěnko (Lotyšsko) –  klavír

 

21 06, Moravský Krumlov, zámek

Alexander Besa – viola

Wihanovo  kvarteto

 

22 06, Lysice, zámek

Jan Talich – housle

Jaromír Klepáč – klavír

 

23 06, Mikulov, Salla Terena

Trio Martinů

Petr Jiříkovský – klavír

Pavel Šafařík – housle

Jaroslav Matějka – violoncello

 

23 06, Tišnov, velký sál Městského kulturního střediska

Alexander Varro (Maďarsko) – klavír

 

24 06, Lomnice, synagoga

Jiří Bárta – viloncello

Jan Talich – housle

Jaromír Klepáč – klavír

 

25 06, Milotice, zámek

Trio Formidable

 

27 06, Náměšť nad Oslavou, zámecká jízdárna

Jiří Suchý & Hot and Sweet Orchestra

 

28 06, Riegersburg, zámek

Kvarteto M. Nosticové

 

29 06, Ždár nad Sázavou, zámek

Sybille Tschopp (Švýcarsko) – housle

Isabel Tschopp (Švýcarsko) – klavír

 

30 06, Hustopeče, evangelický kostel

Roman Janál – baryton

Karel Košárek  – klavír

Pražské klavírní duo

 

01 07, Bystřice nad Pernštejnem, velký sál Kulturního domu

Piano duo Adrienne Soós a Ivo Haag (Švýcarsko)

Ivo Haag – klavír

Adrienne Soós – klavír

 

03 07, Rájec – Jestřebí, zámek

Jascha Nemtsov (Rusko) – klavír

2002

Morava a Vídeň v období baroka a klasicismu

Stará hudba moravské šlechty

 

Concentus Moraviae 2002 představil dosud ojedinělý pokus, hudební život určité dějinné epochy na území Moravy nejenom zmapovat, nýbrž současně i – v novějších dějinách zničené – kulturní souvislosti rekonstruovat.

Ve stínu turistického magnetu Prahy a odděleny od někdejší „zemské matky“ Vídně státní hranicí, netěší se dosud poklady Moravy zájmu, jaký by zasloužily. Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae byl v roce 2002 zcela zaměřen na objevování hudební a architektonické minulosti tohoto území i jeho historických dějů. 13 moravských měst dalo k dispozici své nejmarkantnější historické stavby a nechalo za podpory šlechtických rodů – které dnes stejně jako v minulosti mají k těmto požehnaným krajinám vztah – zaznít ve více než třech desítkách koncertů, právě oněm dílům, která zde kdysi na objednávku vznikla, byla uložena do archivů a jejich existence se zaregistrovala a hlavně se tu hrála. Poněvadž obzvláště po bitvě na Bílé hoře se Morava dostala zcela pod vliv Vídně a naopak nejlepší moravští tvůrci hudebních nástrojů, skladatelé i hudebníci se ocitli v silovém poli neobyčejně přitažlivého habsburského magnetu, měla by v těsné spolupráci s rakouskými institucemi být obnovena právě ta kulturní jednota, jež během novějších dějin tak citelně utrpěla. Vějíř moravských pořadatelů obohatil vedle habsburské stolice Vídně i dolnorakouský zámek Riegersburg, čímž bylo symbolicky možné na tradici dávné vzájemnosti moravských a rakouských šlechtických rodů znovunavázat.

Program 2002

01 06, Žďár nad Sázavou – zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Magdalena Kožená – mezzosoprán,

Marek Štryncl – violoncello,

Jos van Immerseel (Belgie) – dirigent,

Musica Florea

 

03 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Kubínovo kvarteto

 

03 06, Velké Meziříčí – zámek

Jos van Immerseel (Belgie) – kladívkový klavír

 

04 06, Vídeň – Michaelerkirche

Věra Heřmanová – varhany,

Čeští komorní sólisté – Ivan Matyáš, umělecký vedoucí

 

05 06, Kyjov – kaple sv. Josefa Kallasánského

Noémi Kiss (Maďarsko) – soprán,

Ensemble Tourbillon – Petr Wagner, umělecký vedoucí

 

06 06, Řeznovice – kostel

Evangelina Mascardi (Argentina) – loutna

 

07 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Annegret Siedel (Německo) – housle,

Zvi Meniker (Izrael) – kladívkový klavír

 

08 06, Boskovice – zámek

Markus Forster (Rakousko) – kontratenor,

Saitsiing (Rakousko)

 

09 06, Lysice – zámek

Wallingerovo kvarteto

 

09 06, Valtice – kostel Nanebevzetí P. Marie

Heribert Metzger (Rakousko) – varhany

 

10 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Anna Hlavenková – soprán,

Collegium 1704 – Václav Luks, umělecký vedoucí

 

11 06, Mikulov – kaple hrobky Dietrichsteinů

Jaroslav Tůma – varhanní pozitiv, klavichord

 

12 06, Třebíč – zámek

Bernarda Fink (Rakousko) – mezzosoprán,

Charles Spencer (Anglie) – kladívkový klavír

 

13 06, Riegersburg (Rakousko) – zámek

Collegium Marianum – flétnové kvarteto

 

14 06, Hustopeče – kostel sv. Václava a sv. Anežky

Capella Regia Musicalis – Robert Hugo, umělecký vedoucí

Svatopluk Karásek – kázání, evangelický duchovní

 

15 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Stadler Trio

 

16 06, Moravský Krumlov – zámek

Camerata Cracovia (Polsko) – Ireneusz Trybulec, umělecký vedoucí

17 06, Žďár nad Sázavou, Zelená hora – kostel sv. Jana Nepomuckého

Irena Chřibková – varhany

 

18 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Margit Übellacker (Rakousko) – barokní salterio,

L’Orfeo Linz (Rakousko) – Michi Gaigg, umělecká vedoucí

 

19 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Aude Heurtematte (Francie) – varhany

 

21 06, Velké Meziříčí – kostel sv. Mikuláše

Miloš Valent (Slovensko) – housle,

Stephen Stubbs (USA) – loutna

 

22 06, Bystřice nad Pernštejnem – kostel sv. Vavřince

Emília Dzemjanová (Slovensko) – varhany

 

23 06, Předklášteří u Tišnova – Porta coeli

Schola Gregoriana Pragensis – David Eben, umělecký vedoucí

 

23 06, Slavkov u Brna – zámek

Wilbert Hazelzet (Holandsko) – barokní flétna,

Christiaan Norde (Holandsko) – violoncello,

Jacques Ogg (Holandsko) – kladívkový klavír

 

24 06, Mikulov – kostel sv. Václava

Martina Janková – soprán,

Capella Apollinis – Barbara Maria Willi (Německo), umělecká vedoucí

 

25 06, Kurdějov – kostel sv. Jana Křtitele

Roland Götz (Německo) – varhany

 

26 06, Třebíč – Zadní synagóga

Nigel North (Anglie) – loutna

 

27 06, Ivančice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Bach Ensemble – Jaroslav Kyzlink, umělecký vedoucí

 

28 06, Kroměříž – zámek

Richard Wistreich (Anglie) – bas,

John Holloway (Německo) – housle,

Nigel North (USA) – loutna,

Barbara Maria Willi (Německo) – cembalo

 

29 06, Tišnov – kostel

Musica Antiqua Köln (Německo) – Reinhard Göbel, umělecký vedoucí

 

30 06, Rájec-Jestřebí – kostel Všech svatých

John Holloway (Německo) – housle,

Lars Ulrik Mortensen (Dánsko) – cembalo,

Aloysia Assenbaum (Německo) – barokní pozitiv

 

01 07, Moravský Krumlov – zámek

Lars Ulrik Mortensen (Dánsko) – cembalo

 

02 07, Lysice – zámek 

Slavnostní závěrečný koncert

Dechové okteto Amphion

2001

Klenoty slovanské hudby

 

Na Moravě v roce 2001 to bylo poprvé, co se nějaký mezinárodní hudební festival věnoval celé šíři hudební tvorby všech slovanských kultur 19. a 20. století. Proč na Moravě, ne v Moskvě, Praze anebo ve Varšavě? Na jedné straně se nachází moravská hudba v zajímavé pozici mezi českou na západě, slovenskou na východě a polskou na severu a současně setrvává i ve zvláštní poloze okrajové, na straně druhé vyšly z jejího středu s Aloisem Hábou, Bohuslavem Martinů a především s Leošem Janáčkem umělecké osobnosti významu i pověsti světové. Šestý Mezinárodní hudební festival 13 měst „Concentus Moraviae“ těžil v dosud nevídané míře z genia loci a poskytl forum pro četné známé i zapomenuté moravské skladatele a nabídl zároveň i takový výběr ostatních slovanských kultur od Polska, Ruska a Ukrajiny až po Bulharsko a Jugoslávii, jaký byl v mezích zvukových prostředků, které jsme měli k dispozici, pro jednotlivé země reprezentativní.

Program 2001

01 06, Moravský Krumlov – zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Pavel Šporcl – housle,

Jiří Bárta – violoncello,

Woyciech Michniewski (PL) – dirigent

Czech Virtuosi – Karel Procházka umělecký vedoucí

 

02 06, Tišnov – Porta coeli

Krzysztof Ostrowski (PL) – varhany

 

03 06, Lysice – zámek

České trio

 

03 06, Velké Meziříčí – bývalé luteránské gymnázium

Krzysztof Ostrowski (PL) – varhany

 

04 06,  Hustopeče – kostel sv. Václava a sv. Anežky

Otokar Klein (SK) – tenor, Richard Novák – bas,

Martin Jakubíček – varhany,

Brněnský akademický sbor, Jaroslav Kyzlink – dirigent

 

04 06, Milotice – zámek

Moravské kvarteto

 

05 06, Ivančice – Besední dům

České klavírní duo, Alfred Strejček

 

05 06, Mikulov – zámek

Duo Bene

 

06 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn 

Brněnský komorní orchestr – umělecký vedoucí Jiří Mottl

 

07 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Pavel Šporcl – housle,

Petr Jiříkovský – klavír

 

08 06, Třebíč – zámek 

Klavírní duo Haag a Soos (CH)

 

09 06, Boskovice – zámek

Jana Boušková – harfa,

Roman Novotý – flétna

 

10 06, Tišnov – kulturní dům

Šárka Králová – klavír,

Martin Opršál – marimba

 

11 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Jascha Nemtsov (Rusko) – klavír

 

12 06, Žďár nad Sázavou – zámek

Alice Flajšingrová – Rajnohová – klavír

13 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí panny Marie

Talichův komorní orchestr

 

14 06, Ivančice – Besední dům

Jerzy Maksymiuk (PL) – dirigent

Camerata Academia (PL)

 

15 06, Slavkov u Brna – zámek

Festival Quartet (PL)

 

16 06, Riegersburg (Rakousko) – zámek

Krzystow Bakowski (PL) – housle,

Anna Górecka (PL) – klavír

 

17 06, Lysice – zámek

Ars Brunensis Chorus, Dan Kalousek – dirigent

 

18 06, Mikulov – zámek

Pawel Kowalski (PL) – klavír

Silesian string quartet (PL)

 

19 06, Moravský Krumlov – zámek

Silesian string quartet (PL)

 

19 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Karel Košárek – klavír

 

20 06, Velké Meziříčí – zámek

Academia Trio

 

22 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Kvarteto M. Nosticové,V. Bernášek, Z. Paďourek

 

23 06, Boskovice – zámek

Sibylle Tschopp (CH) – housle,

Isabel Tschopp – klavír

 

24 06, Žďár nad Sázavou – zámek

Alexander Besa – viola,

Petra Pospíšilová – klavír

 

26 06, Bystřice nad Pernštejnem – kulturní dům

Duo Ardašev

 

28 06, Hustopeče – evangelický kostel

Kvarteto M. Nosticové

 

29 06, Třebíč – zámek

Slavnostní závěrečný koncert

Jan Ostrý – flétna

Karel Košárek – klavír,

Pražská komorní filharmonie,

Jiří Bělohlávek – dirigent

2000

Evropské barokní klávesy

 

Pátý ročník s podtitulem „Evropské barokní klávesy“ byl rozdělen do tří řad: varhanní, cembalové a orchestrální. Dramaturgem varhanní řady byla Věra Heřmanová, cembalové Jory Vinikour (USA) a orchestrální Adrian Rajter (Slovensko).

Tradičně vysoká byla kvalita interpretů, a tak jsme mohli přivítat na festivalu takové hvězdy jako jsou mezzosopranistka Magdalena Kožená, houslista John Holloway, cembalistka Huguette Dreyfus či varhaník Guy Bovet a řadu dalších známých umělců.

Program 2000

02 06, Mikulov – zámek

Slavnostní zahajovací koncert

Musica Aeterna (SK) – umělecký vedoucí Peter Zajíček, Musica Vocalis (SK) – sbormistr Branislav Kostka

Sébastien Rouland (F) – dirigent

 

04 06, Třebíč – Zadní synagoga

Carole Cerasi (GB) – cembalo

 

05 06, Milotice – zámek

Enrico Baiano (I) – cembalo

 

06 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Jan Škrdlík – violoncello, Martin Jakubíček – klávesové nástroje

 

08 06, Tišnov – kostel sv. Václava

Čeští komorní sólisté – umělecký vedoucí Ivan Matyáš, Věra Heřmanová – varhany, Sébastien Rouland (F) – dirigent

 

10 06, Ivančice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Čeští komorní sólisté – umělecký vedoucí Ivan Matyáš

 

11 06, Kurdějov – kostel sv. Jana Křtitele

John Holloway (GB) – housle

 

12 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Magdalena Kožená – mezzosoprán

Thierry Grégoire (F) – kontratenor

 

13 06, Moravský Krumlov – zámek 

Barbara Maria Willi (D) – cembalo

John Holloway (GB) – housle, Irene Klein (D) – viola da gamba

 

15 06, Valtice – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Guy Bovet (CH) – varhany

 

16 06, Žďár nad Sázavou – kostel sv. Jana Nepomuckého

Roman Perucki (PL) – varhany

17 06, Třebíč – zámek 

Musica Florea – umělecký vedoucí Marek Štryncl,

Barbara Maria Willi (D) – cembalo

 

19 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Huguette Dreyfus (F) – cembalo

 

20 06, Lysice – zámek

Jory Vinikour (USA) – cembalo

 

21 06, Slavkov u Brna – zámek

Philippe Leroy (F) – cembalo

 

22 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Ensemble Tourbillon – umělecký vedoucí Petr Wagner

 

24 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Olivier Latry (F) – varhany

 

25 06, Stronsdorf (AT) – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Peter van Dijk (NL) – varhany

 

26 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Musica Aeterna (SK) ? umělecký vedoucí Peter Zajíček

 

26 06, Bystřice nad Pernštejnem – kostel sv. Vavřince

Wolfgang Kreuzhuber (A) – varhany

 

27 06, Hustopeče – kostel sv. Václava a sv. Anežky

Hansjürgen Scholze (D) – varhany

 

28 06, Rájec – Jestřebí – kostel Všech svatých

Capella Regia – umělecký vedoucí Robert Hugo

 

29 06, Velké Meziříčí – kostel sv. Mikuláše

Slavnostní závěrečný koncert

Czech virtuosi – dirigent Jarolav Kyzlink

1999

Čeho se do roku 1999 neodvážila Francie nehledě na světové výstavy v Paříži a významná jubilea, o to se na prahu 21. století pokoušel Mezinárodní hudební festival 13 měst CONCENTUS MORAVIAE, odhalující poprvé v exemplární šíři zásluhy Francie na vývoji moderní hudby v období mezi impresionismem (barva) a neoklasicismem (forma).

Do období 1889-1939 spadají tak významné skladby jako Debussyho epochální Prélude `a LApres-midi d un Faune(1892-1894), Satieho Parade (1917), Milhaudovo Le création de Monde (1925) a tzv. „Hudba všedního dne“ revolucionářské pařížské skladatelské skupiny Les Six (Georges Auric, Louis Durey, Arthur Honegger, Darius Milhaud, Francis Poulenc, Germaine Tailleferre) vzpírající se pozdní romantice a impresionismu. Dříve než se Olivier Messiaen pustil na konci třicátých let novou cestou, rozvinul se v Paříži slohový styl neoklasicismu, k jehož charakteristickému profilu podstatně přispěl především Albert Roussel a jeho žák Bohuslav Martinů.

Program 1999

05 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Slavnostní zahajovací koncert

Státní filharmonie Brno, dirigent: Anton Popovič

 

06 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

ArsBrunensis, řídí: Roman Válek

 

07 06, Žďár nad Sázavou – zámek

Joshua Epstein – housle, UweBrandt – klavír

 

08 06, Třebíč – zámek 

Renata a Igor Ardaševovi – klavírní recitál pro dva klavíry

 

09 06, Moravský Krumlov – zámek 

ArsBrunensis, řídí: Roman Válek

 

10 06, Boskovice – zámek

Jerusalem Lyric Trio

 

11 06, Hustopeče – evangelický kostel

Jana Boušková – harfa, Roman Novotný – flétna

 

12 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Francois Leleux – hoboj, JanneThomsen – flétna, Jana Boušková – harfa

 

13 06, Lysice – zámek

Petr Pomkla – flétna, Pavel Šabacký – violoncello, Šárka Králová – klavír

 

15 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Alice Flajšingrová-Rajnohová – klavír

 

16 06, Ivančice – památník Alfonse Muchy

Harmonie brněnských filharmoniků, Q Moravi

 

17 06, Velké Meziříčí – Jupiter Club

Karel Košárek – klavír

 

18 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Marie-Louise Duthoit – soprán, Anne Champert – piano

 

19 06, Boskovice – kostel sv. Jakuba

Christophe Mantoux – varhany

 

20 06, Mikulov – zámek

Ludmila Peterková – klarinet, Markéta Cibulková – klavír

20 06, Tišnov – Městské kulturní středisko

Alexander Besa – viola, Petra Pospíšilová – klavír

 

21 06, Třebíč – Kamenný sál

Patrick Gallois – flétna, Pavel Šporcl – housle

Czech virtuosi – komorní soubor, řídí: Sébastien Rouland

 

22 06, Milotice – zámek 

AfflatusQuintet

 

23 06, Slavkov u Brna – zámek

MarianneSchroeder – klavír

 

25 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Lenka Šimková – flétna, Kateřina Englichová – harfa

 

26 06, Moravský Krumlov – zámek 

kvarteto M. Nosticové

 

27 06, Lysice – zámek

RouvenSchirmer – violoncello, Konrad Maria Engel – klavír

 

27 06, Tišnov – Městské kulturní středisko

Duo saxophone

Philippe Portejoie – saxofon, FréderiqueLagarde – klavír

 

28 06, Ivančice – Besední dům

Beáta Zádrapová – soprán, Renata Ardaševová – klavír

 

29 06, Hustopeče – Kulturní dům

AdrienneSoós a Ivo Haag – čtyřruční klavírní recitál

 

02 07, Velké Meziříčí – Synagoga

Carlo Marchione – kytara

 

03 07, Slavkov u Brna – zámek

Intervalles – komorní soubor

 

04 07, Náměšť nad Oslavou – zámek

Slavnostní závěrečný koncert

Pražská komorní filharmonie, řídí: Michel Swierczewski

1998

Dramaturgickou náplní třetího ročníku mezinárodního hudebního festivalu 13.měst CONCENTUS MORAVIAE, byla česká hudba, stručné její dějiny od 14. století až k současnosti, s výraznějším podílem skladeb Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a jeho žáka Jana Nováka. Hledisko, které vedlo k výběru jednotlivých skladeb, bylo vymezeno mottem „Hledání jistot“. Každý člověk, každá národní pospolitost a konečně celé lidstvo, hledá, vymezuje a uskutečňuje životní jistoty, které zabezpečují životní existenci. Hudební tvůrce je členem společnosti jako každý jiný občan a tak se jeho dílo přimyká k obecnému dění. Z něho vychází, z životní zkušenosti čerpá podněty, svou tvorbou svobodně reaguje na skutečnost. Podle pravdivosti, morální odpovědnosti, umělecké zralosti a účinnosti, jeho dílo působí, je více méně přijímáno, někdy až sugestivně, takže se stává společenskou silou, která nese současnost i budoucnost menšího či většího společenství a přispívá k hledání, ba i sebevědomému nalézání jistot. Něco z těchto hodnot, které jsou nadto poznamenány vyspělou antickou a zjevenou křesťanskou evropskou kulturou, donesl 3. ročník festivalu s prohlubujícím poučením, osvobozující silou a oblažující krásou.

Program 1998

06 06, Tišnov – klášter Porta Coeli

Slavnostní zahajovací koncert

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

řídí Petr Vronský

Brněnský akademický sbor

Sbor Janáčkovy opery ND v Brně, sbormistr Jaroslav Kyzlink

Zdena Kloubová – soprán, Peter Mikuláš – bas

 

08 06, Ivančice – Besední dům

Igor Ardašev – klavír

 

09 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Pavel Černý – varhany

 

10 06, Mikulov – zámek

Janáčkův komorní orchestr Ostrava

Jana Boušková – harfa

Emil Drápela – klarinet

Vladislav Bláha – kytara

 

11 06, Moravský Krumlov – kostel sv. Bartoloměje

Schola gregoriana Pragensis, vedoucí David Eben

 

12 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Capella Regia Musicalis, vedoucí Robert Hugo

 

13 06, Třebíč – bazilika sv. Prokopa

Pražská komorní filharmonie

Pražský komorní sbor, řídí Tomáš Hanus

 

14 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Pražský komorní sbor, řídí Lubomír Mátl

Tereza Mátlová – soprán, Marika Îáková – mezzosoprán

 

15 06, Lysice – zámek

Wihanovo kvarteto

 

16 06, Velké Meziříčí – Jupiter Club

Eva Dřízgová – mezzosoprán

 

17 06, Moravský Krumlov – zámek 

České noneto

 

18 06, Boskovice – amfiteátr

Česká filharmonie

řídí Jiří Stárek

 

19 06, Mikulov – zámek

Pavel Šporcl – housle

 

20 06, Ivančice – Besední dům

Pěvecké sdružení moravských učitelů, sbormistr Lubomír Mátl

 

21 06, Slavkov u Brna – zámek

Komorní soubor Státní filharmonie Brno, řídí Lubomír Mátl

Anna Barová – alt

Vladimír Chmelo – baryton

 

22 06, Hustopeče – Společenský dům

Trio Formidable

23 06, Milotice – zámek

Wallingerovo kvarteto

 

24 06, Velké Meziříčí – kostel sv. Mikuláše

Filharmonie B. Martinů, řídí Jaromír Krygel

Dagmar Bundžová – soprán

Petra Urbanczyková – soprán

Marika Îáková – alt

Jaroslav Březina – tenor

František Zahradníček – bas

 

25 06, Tišnov – Sokolovna

Magdalena Kožená – mezzosoprán

Karel Košárek – klavír

 

26 06, Boskovice – zámek

Marie Gajdošová – housle

Jiřina Kolmanová – klavír

 

27 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Pražský sextet

 

28 06, Lysice – zámek 

dětský pěvecký sbor Kantiléna

řídí Ivan Sedláček

 

30 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Janáčkova filharmonie Ostrava

řídí Karel Husa a Christian Arming

 

01 07, Slavkov u Brna – zámek

Brněnské dechové kvinteto

 

02 07, Rájec – Jestřebí – zámek

Tamara Franzová – cemballo

Petr Růžička – housle

Ilona Vánská – flétna

 

03 07, Třebíč – Kamenný sál

Academia Trio

 

04 07, Náměšť nad Oslavou – zámek

Jiří Bárta – violoncello

 

06 07, Hustopeče – kostel sv. Václava a sv. Anežky

Státní filharmonie Brno, řídí Leoš Svárovský

Český filharmonický sbor Brno, sbormistr Petr Fiala

Anda Louise Bogza – soprán

Zbyněk Brabec – tenor

 

07 06, Brno – Besední dům

Czech virtuosi, řídí Holger Slowik

Eliška Nováková, Karel Košárek – klavír

Rouven Schirmer – violoncello

 

16 06, Polička – Radnice

Alexandr Besa – viola

Nova trio

1997

Dramaturgické heslo druhého ročníku CONCENTU MORAVIAE bylo „Řekni mi, odkud jsi“ a vztahovalo se ke svébytnému charakteru národních hudebních kultur. Už nejméně dvě století nese všechna význačnější hudební tvorba také jistý národní ráz, identifikuje svého původce nejen časově, ale také příslušností k jeho národnímu společenství. V minulém století, v době zrodu národních kultur v Evropě, byl tento její národní charakter často nejvýznačnějším prvkem duchovní obrody a pokroku; na konci tisíciletí, kdy byl nacionalismus jako živel izolující a agresivní už dávno činitelem retardačním, přijal novou funkci: ve světě, spějícím k nivelizující integraci, významně posilnil národní identitu člověka jako důležitou součást jeho sebeuvědomění.

Program 1997

06 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Slavnostní zahajovací koncert.

Ensemble Philidor, Musica Florea, Pražský komorní sbor

dirigent Marek Štryncl

 

07 06, Lysice – zámek

Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim

Alexandr Besa – viola, dirigent Jiří Malát

 

08 06, Rájec – Jestřebí – zámek

Marco Socías – kytara

 

09 06, Ivančice – Besední dům

Michiyo Keiko – soprán, Jaroslav Šaroun – klavír

 

10 06, Slavkov u Brna – zámek

Martin Opršál – marimba, Šárka Králová – klavír

 

11 06, Bystřice nad Pernštejnem – hrad Pernštejn

Borbála Dobozy – cembalo

 

12 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

The Passacaglia Ensemble

 

13 06, Třebíč – bazilika sv. Prokopa

Piffaro – The Renaissance Band

 

14 06, Tišnov – Porta Coeli

Studio 600 – vokální kvintet

umělecké vedoucí A. Czechak a D. Kozinska

 

15 06, Moravský Krumlov – zámek

Jana Boušková – harfa, Meinhart Niedermeyer – flétna

Filharmonický komorní orchestr, dirigent Pavel Prantl

 

16 06, Hustopeče – kostel sv. Václava a Anežky České

Státní filharmonie Brno

dirigent a sólisté v jednání

 

17 06, Boskovice – zámek

Michail Bezverchnyj – housle, viola, Timour Serguenia – klavír

 

18 06, Mikulov – synagoga

Mira Zakai – alt, Menachem Wiesenberg – klavír

 

19 06, Rájec – Jestřebí – zámek 

Kithara

Shirley Rumsey a Roland Wilson

21 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

The Schubert Ensemble of London

 

23 06, Velké Meziříčí – Jupiter club

New Danish Saxophone Quartet

 

24 06, Mikulov – zámek

Shalev Ad-El – cembalo, Klaus Mertens – bas

 

25 06, Kyjov – kostel Nanebevzetí Panny Marie

Christophe Mantoux – varhany

 

26 06, Třebíč – zámek

Eugene Rousseau – saxofon, Jaromír Klepáč – klavír

 

27 06, Lysice – zámek

Siegbert Rampe – cembalo

 

28 06, Slavkov u Brna – zámek

Duo Calabrese

 

30 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Janáčkova filharmonie Ostrava

Gergely Bogányi – klavír, dirigent Támás Gál

 

01 07, Tišnov – Sokolovna

Konstanty Andrzej Kulka – housle

Slezský komorní orchestr Katowice, dirigent Jan Wincenty Hawel

 

02 07, Hustopeče – Společenský dům

Carlo Marchione – kytara

 

03 07, Ivančice – Besední dům

Shizuka Ishikawa – housle, Michal Kaňka – violoncello

Janáčkův komorní orchestr, um. vedoucí Z. Dejmek

 

04 07, Velké Meziříčí – Jupiter Club

Sven Birch – klavír

 

05 07, Boskovice – amfiteátr

Slavnostní závěrečný koncert

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Mark Drobinsky – cello, dirigent Maxim Šostakovič

 

Doplňková akce

12 06, Bučovice – zámek

Akademický dechový kvintet

1996

Hudba je poselstvím z minulosti ať už dávné či dosud doznívající; aktuální účin a smysl dostává živým provedením, interpretací. V poslední době se na tuto interpretaci vyhranil dvojí rozdílný názor: vedle dosud vládnoucího přesvědčení, že umělec nebo a interpret jako dítě své doby má svým posluchačům, kteří vyrostli ve stejné době, tlumočit dávná poselství minulosti současným hudebním jazykem, jemuž obě strany rozumějí nejlépe a jenž mu dovolí také přesně postihnout historický odstup a zdůraznit soudobý pohled na slohový charakter interpretovaného díla a jeho doby, se v poslední době stále silněji prosazuje snaha o dokonalou rekonstrukci podoby, v níž každá skladba zazněla v době svého vzniku. Hráči usilují hrát historické skladby na dobové nástroje nebo jejich repliky způsobem, jakým se hrávalo kdysi, spolupracujíce s hudebními historiky, kteří se snaží tento způsob tak či onak co nejpodrobněji vypátrat. Budiž řečeno, že zastánci obou názorů si zatím vůbec nerozumějí, většinou dosud neberou opačný názor ani na vědomí (natož aby usilovali o jejich vzájemné obohacení jednotlivými podrobnostmi nebo dokonce o jejich postupné splynutí, k němuž nakonec tak či onak dojde). Vůdčí programovou myšlenkou tohoto festivalu je tedy poznávání a srovnávání cest, jimiž se ten či onen interpret ubírá k cíli svého tvůrčího úsilí: tlumočit posluchači na konci 20. století poselství dávného (nebo nedávného) tvůrce tak, aby ho zaujalo, aby se mu líbilo, aby mu porozuměl a obohatil jeho smyslem svůj vlastní život.

 

Jiří Beneš, dramaturg festivalu

Program 1996

07 06, Ivančice – Besední dům

Čeští komorní sólisté, um. vedoucí Ivan Matyáš

Michaela Fukačová – violoncello, dirigent Leoš Svárovský

 

08 06, Boskovice – Kostel sv. Jakuba

Zdeněk Nováček – varhany, Jan Broda – trubka

 

08 06,Hustopeče – Společenský dům

S.E.M. Ensemble , um. vedoucí Petr Kotík (USA)

 

10 06,Třebíč – Kamenný sál

Michaela Fukačová – violoncello, Jiřina Kolmanová – klavír

 

11 06, Kyjov – Kulturní dům

Iulia Dobrescu (Rumunsko) – klavír

 

12 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Iulia Dobrescu (Rumunsko) – klavír

 

13 06, Valtice – zámek

SCHLOSSKONZERT – ve spolupráci s Radiem Niederösterreich

Collegium Viennese

 

13 06, Velké Meziříčí – Jupiter Club

Jana Boušková – harfa, Jiří Boušek – flétna

 

14 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Wihanovo kvarteto

 

15 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Wihanovo kvarteto

 

16 06, Lysice – zámek

Pražské kytarové kvarteto

 

17 06, Tišnov – Sokolovna

Čeští komorní sólisté, um. vedoucí Ivan Matyáš, Kai Gleusteen (Kanada) – housle

 

18 06, Slavkov u Brna – Společenský dům

koncert laureáta 48. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 1996 (hoboj) s Moravským komorním orchestrem, dirigent Rudolf Šťastný

 

19 06, Moravský Krumlov – Kostel Všech svatých

Duodena cantitans Capella Rudolphina, um.vedoucí Petr Daněk

 

20 06, Mikulov – Kostel sv. Václava

Duodena cantitans Capella Rudolphina, um.vedoucí Petr Daněk

21 06, Bystřice nad Pernštejnem – Kulturní dům

Pražská komorní filharmonie, Karel Košárek – klavír, dirigent Tomáš Hanus

 

22 06, Velké Meziříčí – zámek

Archi Boemi, dirigent Hynek Farkač

 

23 06, Boskovice – zámek

koncert laureáta 48. mezinárodní hudební soutěže Pražského jara 96 (flétna) s Moravským komorním orchestrem, dirigent Rudolf Šťastný

 

24 06, Kurdějov – Kostel sv. Jana Křtitele

Madrigal Quintet Brno, um. vedoucí Roman Válek

 

25 06, Mikulov – zámek

Český žesťový sextet Brno, umělecký vedoucí Jan Broda

 

26 06, Kyjov – Kulturní dům

Státní filharmonie Brno

Marie Gajdošová – housle, dirigent Charles Olivieri-Munroe

 

27 06, Ivančice – Besední dům

Pavel Šporcl – housle

Karel Košárek – klavír

 

28 06, Náměšť nad Oslavou – zámek

Pavel Šporcl – housle, Karel Košárek – klavír

 

29 06, Rájec-Jestřebí – zámek

Buccina Ensemble Bonn (Německo)

 

30 06, Slavkov u Brna – zámek

Buccina Ensemble Bonn (Německo)

 

01 07, Moravský Krumlov – zámek

Ars Brunensis chorus, dirigent Roman Válek

 

02 07, Tišnov – Klášter Porta Coeli

Magdalena Kožená – mezzosoprán

Musica Florea, um.vedoucí Marek Štryncl

 

03 07, Dolní Kounice – Klášter Rosa Coeli

Ars Brunensis chorus, um.vedoucí Roman Válek

 

04 07, Lysice – zámek

Pražská komorní filharmonie

Ivan Îenatý – housle, dirigent Tomáš Hanus

 

05 07, Třebíč – Bazilika sv. Prokopa

Magdalena Kožená – mezzosoprán

Musica Florea, um.vedoucí Marek Štryncl